142 bewijs van rang en inhoud na de inschrijving van de borderellen en daarom worden ze dan ook bijna nooit gevraagd vóór de inschrij ving. Indien de Staat zou beschikbaar stellen een officieel stuk on geveer in den vorm, waarin thans de beëedigde klerken hun schriftelijke opgaven inkleeden, zouden deze stukken zeker door het publiek gaarne ontvangen worden. Had de Staat dit tijdig gedaan, dan zou het ambtelijk en taalkundig monster: de schriftelijke in zage waarschijnlijk niet zijn ontstaan. In plaats van de potloodaan- teekeningen omtrent de bezwaardheid op de extracten legger of de afzonderlijke ongeteekende formulieren, behoort de Staat beschik baar te stellen: de officieele opgaaf van de bezwaardheid, hypo thecair extract genoemd, evenals het thans bestaande kadastraal extract. Wordt kadastrale en hypothecaire toestand verlangd, dan behoort dat op een formulier, het kadastraal-hypothecair extract, vereenigd te zijn. De verantwoordelijkheid daarvoor neme de Staat geheel op zich. Een model is hiervoor zeker vast te stellen evenals het verschuldigd tarief, dat niet veel hooger behoeft te zijn dan het tegenwoordige inzagentarief. Waar de Zegelwet in art. 32 8ste lid de kadastrale extracten van zegelrecht vrijstelt, is er m.i. veel voor te zeggen, het door mij gewenschte hypothecair en kadastraal- hypothecair extract vrij van zegelrecht te stellen. Mochten daar overwegende bezwaren tegen bestaan, dan stelle men een speciaal zegelrecht voor deze stukken vast. Mijn conclusie is, dat niet het feit, dat het publiek niet op tijd bediend zou kunnen worden, de oorzaak is, dat de officieele ge gevens niet gevraagd worden, maar dat die officieele.gegevens niet voldoen aan de behoefte van het publiek. Hierbij komt nog, dat het niet deskundig publiek niet eens weet, dat de officieuse gegevens, die het van den beëedigd klerk krijgt, geen officieele gegevens zijn. En ik moet zeggen, dat ik dat volkomen begrijp, temeer, daar op die niet officieele gegevens als quitantie voor het betaalde recht een zegel met het Rijkswapen wordt geplakt. Het is een eenvoudig man niet kwalijk te nemen, dat het hem ontgaat, dat de Staat den inhoud van die afgegeven opgaaf niet ten volle garandeert. De ontwikkeling van de schriftelijke opgaaf der bezwaardheid door den beëedigd klerk is een bewijs voor de onjuistheid van de stel ling, dat de besmetting zulke funeste gevolgen zou hebben. Dat de toestand zooveel beter is dan de voorstanders van de algeheele vernieuwing in zoo schrille kleuren afschilderen, komt omdat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 140