149 Januari 1920 genomen, nog wel zullen moeten blijven bestaan. Een register, waarin de bezwaardheid m.i. behoorlijk opgeteekend en bijgehouden kan worden, heb ik met Ministerieele machtiging op mijn vorig kantoor Zutphen ingevoerd en daarna in Arnhem; bo vendien is het thans in Nijmegen in gebruik; naar ik meen ook tot voldoening van mijn beide ambtgenooten. Ik mag bekend onderstellen het model van het nieuwe register No. 69a, dat door ons gebruikt wordt. De heer K 1 u v e r s heeft het in zijn tweeden druk gepubliceerd. Het is een verbetering van het model, indertijd aanbevolen door den heer Boer. Deze wilde evenwel alleen een nieuw register invoeren, indien er tegelijkertijd algeheele vernieuwing kwam, daar ook volgens hem anders geen behoorlijke boekhouding te maken was. Het model komt er, bij de bespreking hier, niet op aan. Wordt er een ander en beter aange nomen, zooveel te beter. Het is gewenscht, dat anderen hun mee ning hierbij ook uiten. Eisch is, dat het Register 69a bij moet zijn, op welke wijze het ook ingericht wordt, hetzij in gebonden register- vorm, in losbladigen vorm of in kaartsysteem. Ik prefereer het ouderwetsche boek, maar als dat te weinig up to date wordt ge vonden en er moet een kaartsysteem komen, fiat! Maar veel meer tijd moet de behandeling daarvan kosten. Ik meen, dat nu wel uitgemaakt is, dat de administratieve ver nieuwing van het register ook zonder algeheele vernieuwing van inschrijvingen mogelijk is. De voorstanders van de algeheele ver nieuwing houden er bij hun beschouwing over de daarbij te ver richten hoeveelheid werk niet voldoende rekening mee, dat de voor bereidende werkzaamheden voor die algeheele vernieuwing onge veer hetzelfde beteekenen als de administratieve vernieuwing, zoo als ik me die voorstel van de nieuwe inschrijvingen. In den regel zullen aan de vernieuwing van een inschrijving vooraf moeten gaan het hypothecair rechercheeren en het controleeren van de kadas trale afkomst van de perceelen. Dit werk moet nu eenmaal ter bewaring geschieden. Bij mijn systeem moet dit werk op verzoek van het publiek gebeuren voor de oude inschrijvingen, waarvan de handhaving verlangd wordt, en gebeurt het ambtshalve voor de nieuwere inschrijvingen. Er is dus kans, dat er bij mijn systeem te veel gebeurt, omdat er ook nieuwe inschrijvingen zullen zijn, die geen reden van bestaan meer hebben en waarvan dus geen hand having zou worden verzocht; die worden nu bij mij wel behandeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 147