150 Zullen dit er zooveel zijn? Is het nu mogelijk de inschrijvingen in de nieuwe registers te ver werken? Op de bewaringen Zutphen, Arnhem en Nijmegen blijkt dit het geval te zijn, op kleine bewaringen is het zeer goed mogelijk, op de grootste zal het niet gemakkelijk zijn, maar op die groote kan toren zal men eveneens veel moeite hebben met een algeheele ver nieuwing. Het is nu eenmaal een groot werk. Maar dat wordt niet anders door uit te stellen, wat toch eens komen moet. Voor de handhavingsverzoeken zal wel een practisch formulier te ontwerpen zijn. Ik heb me er van onthouden hierbij een bepaald model aan te bevelen; natuurlijk heb ik daarover mijn gedachten wel laten gaan, maar dat behoeft hier niet uitgemaakt te worden. Mocht er toe besloten worden de stof op de door mij in beginsel aange geven wijze te regelen, dan zou voor het maken van de uitvoerings voorschriften overleg tusschen het Departement en het Notariaat moeten plaats hebben. Eventueele keuze van een ander domicilie zou ik hierbij willen toelaten op een eenvoudiger wijze dan art. 1234 B.W. hiervoor bepaalt. Waar zoo van het gewone recht afgewe ken wordt als bij de gelegenheidswet het geval is, kan men heusch den eisch van een authentieke akte wel laten vallen met de omslach tige manier, waarop daarna nog de aanteekening in het register plaats heeft. Het handhavingsverzoek zal, evenals de borderellen voor de nieu we inschrijvingen voldoende ruimte moeten bevatten om alle ver langde aanteekeningen van gedeeltelijke doorhaling en van borde rellen van aanteekening er op te kunnen stellen, terwijl tevens op die formulieren de kadastrale vernummering zal moeten worden bij gewerkt. Daardoor zal steeds uit het formulier zelf blijken, op welke perceelen of perceelsgedeelten de inschrijving drukt. Dat ik dezen eisch stel is niet anders dan logisch; dat is heelemaal geen uitvin ding, het had steeds moeten gebeuren. Ieder, die een regeling zou maken, zou dat er in opnemen. Zeker zal er veel werk op de kantoren verzet moeten worden. Maar dat werk zal ieder nuttig noemen en dat er op de bewaringen eenige personeelsversterking zal moeten komen, zal toch in den tegenwoordigen tijd, waarin naar goede werkobjecten gezocht wordt, niet als een bezwaar gevoeld mogen worden. Integendeel zou het als een zegen beschouwd moeten worden, dat voor het een voudige kopieerwerk voor de registers eenige tientallen van werk-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 148