151 looze kantoorbedienden voor een paar maanden van de straat ver dwenen. En dan de arbeidsbesparing, die bereikt wordt, wanneer de vernieuwde registers klaar zijn. Dat merkt men reeds, wanneer men nog maar kort op de door mij aangegeven manier bezig is. Wel is er een groote vermeerdering van werk door het bijhouden van de akten van doorhaling in de nieuwe registers. Maar daar staat het wegvallen van het recherchewerk tegenover en ik laat aan de deskundigen over te beoordeelen, waar hier het voordeel is. Op de groote kantoren zal de bewaarder niet zelf het controle- werk in het vernieuwde register kunnen doen en een ambtenaar, die ook belast is met het geven van hypothecaire inzagen, zal dat moeten doen. Maar is dat een bezwaar? Het is toch ook niet moge lijk, dat de bewaarder op een groot kantoor nu al de Staten van Inschrijving en de Getuigschriften zelf controleert? Ook thans wordt bij het afgeven van officieele stukken steeds afgegaan op vroegere, ook niet door den bewaarder persoonlijk nageziene stuk ken. Ik wil die praktijk bestendigen en het personeel, dat er voor berekend is, door het zetten van zijn paraaf in het officieel register ook officieel inschakelen. Wordt dat niet vertrouwd, dan mag men ook geen inzagen doen geven, waaraan dezelfde gevolgen kunnen vastzitten als aan schriftelijke stukken. Mijn pleidooi tegen de algeheele vernieuwing is feitelijk een plei dooi voor verbeterde boekhouding geworden, maar dat was ook mijn bedoeling. Beslagen. Behalve met de hypothecaire inschrijvingen heeft men bij de be- zwaardheid van de perceelen ook te doen met de overgeschreven beslagen. Bij de Wet van 5 Juni 1878 werd in artikel 6 bepaald, dat de vernieuwing van de overgeschreven beslagen moest plaats hebben door het oorspronkelijk proces-verbaal opnieuw te doen overschrij ven. Alle overschrijvingen, waarvan op 1 Januari 1881 de vernieu wing niet was geschied of aangevraagd, vervielen van rechtswege en werden ambtshalve doorgehaald. Hiervoor dus dezelfde eisch van opnieuw overschrijven, geheel overeenkomstig de regeling voor de hypotheken. Ook dit is m.i. overbodig. Mij dunkt, dat er wel redenen zijn om voor de handhaving van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 149