152 de beslagen andere regelen te stellen. Zijn de hypothecaire inschrij vingen bestemd om de rechten van den schuldeischer op langen ter mijn vast te stellen (terecht geldt de hypotheek als een vaste be legging), de beslagen zijn bestemd om slechts tijdelijk te werken en zoo spoedig mogelijk gevolgd te worden door een executie of door het voldoen aan een of anderen eisch, waardoor de beslagen dan overbodig worden en zoo spoedig mogelijk uit de registers moeten verdwijnen. Het komt niet veel voor, dat beslagen, die eenige jaren geleden overgeschreven zijn, nog werkelijk reden van bestaan hebben. De meeste beslagen worden dan ook spoedig door gehaald op de gewone wijze krachtens authentieke akte; ook wor den veel beslagen ambtshalve of op rechterlijk bevel krachtens wet telijk voorschrift doorgehaald, bv. beslagen, gelegd op goed van den failliet, conservatoire beslagen, gelegd door een der echtge- nooten gedurende een geding tot echtscheiding enz. Zoo zijn er op de bewaring Arnhem in de jaren 1933 tot en met 1937 overgeschreven: 343 beslagen, waarvan er op 1 Juli j.l. waren doorgehaald: 285. Nu is het wel waarschijnlijk, dat vele van die 58 nog openstaande beslagen reeds nu geen reden van bestaan meer hebben. Vaak wordt verzuimd de vereischte akte van door haling op te maken en de grootste moeite kost het dikwijls later, wanneer dit noodig is wegens voorgenomen verkoop of nieuwe bezwaring, den beslaglegger of zijn rechtverkregenhebbenden te bereiken. De bewaarder moet vasthouden aan de voorschriften van het K.B. van 11 Maart 1840 Staatsblad No. 6, dat voor de door halingen van de beslagen nog steeds van kracht is. Beslagen komen niet veel voor en waar zij voorkomen, zijn ze feitelijk bestemd om te verdwijnen. De kosten van behandeling ten hypotheekkantore zijn gering in verhouding tot de kosten, die gemaakt zijn om tot het beslag te geraken en de andere proceskosten. Ik geloof niet, dat er eenig bezwaar bestaat tegen bepaling van een korten levens duur van de beslagen. Heb ik in het tijdschriftartikeltje een termijn van 10 jaar gesteld, een kortere termijn zou m.i. ook wel geen be zwaar opleveren. In de gewenscht geachte doorhalingswet kon, dunkt mij, gevoeg lijk bepaald worden, dat al de beslagen, overgeschreven tusschen 1 Januari 1879 en 31 December 1935 op 1 Januari 1941 ambts halve zullen worden doorgehaald, tenzij de beslaglegger voor dien datum een verzoek tot handhaving van de overschrijving zal heb-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 150