154 congres van de N.L.F. uitvoerig uiteengezet, welke belangen de Gemeenten bij hermeting hebben. Hij acht het dan ook noodig, dat de gemeentediensten de beschikking hebben over alle meet- getallen en de coördinaten van de vaste punten. Vooral door dezen eisch is het doel niet meer alleen een betere kaart op grootere schaal, het gaat er niet meer om of men met kunst en vliegwerk een nieuwe kaart kan kaarteeren, het gaat er om een zoodanig samenstel van meetgegevens te verkrijgen, dat een ieder daarmee, te allen tijde, een kaart op iedere gewenschte schaal kan kaarteeren. Een werkwijze op dit doel gericht, geeft de mogelijkheid, de meetgetallen op zoo ruim mogelijke wijze aan de samenleving dienstbaar te maken. Het doel van een hermeting moet dan ook zijn een goed meet- cijferverband, dat voor andere diensten toegankelijk is, tegen be taling van een redelijk deel van den kostenden prijs. Op dit laatste kom ik later terug. Wat betreft de methode van hermeten, wil ik volstaan met op te merken, dat er een bijna volkomen gebrek aan voorschriften is, zoodat bijna alle hermetingen verschillend behandeld worden. Door dit gebrek aan voorschriften blijft men aan de verschil lende kantoren proeven nemen, ten koste van eenheid van werken, geld en tijd. Ik zelf heb, bij het begin van de hermeting in Eindhoven, door persoonlijk bezoek en langs schriftelijken weg getracht de werk wijze van anderen te leeren kennen, maar toch blijft de werkwijze sterk afhankelijk van persoonlijk inzicht. Ik wil nu niet ingaan op de vele onderdeelen, zooals de inrich ting van de plans, de beschrijving, het formaat veldwerk, de admi nistratie van de vaste punten en berekende meetpunten, de diensten van de fototechnische inrichting, de gebruikte formulieren; ik be paal mij tot eenige hoofdzaken en daarin is wel het moeilijke punt de grensregeling. En daarbij gaat het er nu niet om, hoe leg ik de resultaten van de grensregeling vast, maar welke terreinobjecten neem ik bij de hermeting als perceelgrens op. Ik ken hierover één voorschrift en dat is art. 175 I.K. Daarin lezen wij, hoe de Burgemeester de inwoners aanspoort om de gren-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 152