155 zen door blijvende kenteekenen zichtbaar te maken, wat natuur lijk geen resultaat heeft. Moeten wij uit dit voorschrift nu lezen, dat de grenzen van de hermeting zullen zijn de lijnen, die door de grondeigenaren met volledige wilsovereenstemming op het terrein door blijvende ken merken zijn zichtbaar gemaakt en dat met volkomen negeeren van wat ons archief over de grenzen weet? In vele gevallen zeker niet, al is ook waar, dat met terzijdestelling van alle juridische argu menten, en indien de latere grootteberekening van de perceelen, voor een der partijen niet al te ongunstig verloopt, een goed afge paalde en door partijen gesanctionneerde grens, later zelden meer tot moeilijkheden aanleiding geeft. Wij moeten ons er van bewust zijn, dat behalve de grenzen, die wij nauwkeurig kunnen reconstrueeren, er tal van grenzen zijn, waarvan wij de ligging niet op een of meer meters nauwkeurig kunnen aanwijzen en het is toch niet redelijk, de grondeigenaren in dergelijke gevallen moeite en kosten te bezorgen, ten einde de aansluiting te krijgen tusschen den ouden en den nieuwen kadas- tralen toestand. Daarom werd in Eindhoven groote waarde toegekend aan de volledige wilsovereenstemming van de grondeigenaren omtrent de terreinbegrenzingen, in alle gevallen, waarin het kadastrale archief te oud of te onzeker was. Alleen de grenzen, die gemeten waren in de laatste tientallen jaren en waarvan de ligging met behoorlijke zekerheid was te re construeeren, werden ongewijzigd aangehouden. Omtrent deze grenzen werden de zakelijk rechthebbenden op nieuw gehoord en bij wijziging werd de opmaking van akten ge vorderd. Dit systeem is zonder wetswijziging bruikbaar. Ik ken in de hermeting van Eindhoven, die 3200 ha omvat, geen enkel geval, waarin de aldus vastgestelde grenzen later moeilijk heden gaven, integendeel, ik geloof, dat de hermeting aan de on derlinge verhouding tusschen de buren veel goed heeft gedaan. In totaal bleven 15 a 20 grenzen betwist. Er zijn andere methoden van grensregeling. Anders, in uitvoe ring, is de methode Diemen, waar men getracht heeft de grenzen van het bestaande Kadaster in de hermeten kaarten over te nemen en iedere verandering door akten te laten bevestigen. Aldaar wer-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 153