156 den, vóór dat met de grondeigenaren overleg gepleegd was, alle gebouwen en de aanwezige terreinsgrenzen gemeten en gekaar- teerd. Vervolgens werd op de nieuwe kaart nagegaan, hoe de be staande kadastrale grenzen ten opzichte van de terreinsgrenzen gelegen waren. Daarna volgde de grensregeling, waarbij voor alle afwijkingen akten gevorderd werden. Afgezien van de moeilijkheden, die deze akten gaven en die, als ik goed ben ingelicht, in vele gevallen niet tot stand kwamen, is bij deze werkwijze een tweede meting noodig, waardoor het veld werk verzwaard en constructief minder goed wordt. Het Duitsche systeem regelt de grenzen in overleg met de eige naren en paalt die grenzen af; afwijkingen tusschen bezitstoestand en eigendomstoestand worden op de daarvoor gebruikelijke wijze in het ,,Grundbuch" in orde gebracht. Theoretisch is het systeem Diemen volkomen logisch, het past in het kader van de bestaande wettelijke regelingen, maar het systeem heeft deze bezwaren, dat de noodige akten te kostbaar zijn en niet tot stand komen, dat daardoor grenzen op de nieuwe kaar ten komen die alleen maar kadastrale beteekenis hebben, en dat daardoor ook de zoo noodzakelijke grensverzekering achterwege blijft. Andere systemen geven wel de mogelijkheid van grensverzeke ring en daardoor aan eigenaren het prettige bewustzijn, te weten hoe ver zij gaan kunnen, maar zij geven het onbevredigende gevoel, dat grensverandering plaats vond, zonder dat de registers van over schrijving daarvan iets vermelden. Wij moeten daarom met kracht blijven streven naar de totstand koming van; ,,de algemeene grensregeling bij vernieuwing van het Kadaster", zooals voorgesteld in het ontwerp van de Staatscommissie van 1906, óf er zou een goedkoope procedure mogelijk moeten zijn ter regeling van den overgang van den kadastralen toestand naar een daarvan afwijkenden bezitstoestand. In de tweede plaats wil ik Uw aandacht vragen voor de afpaling. In Eindhoven werden alle grenzen afgepaald met betonnen stee- nen, waarvan de kosten op de eigenaren werden verhaald. De arbeidsloonen van het plaatsen van de grenssteenen werden door de Gemeente gedragen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 154