157 Ook in de terreinstrooken, die door den Meetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat werden gemeten, werden alle grenzen geregeld en met betonnen palen verzekerd, voordat de detailmeting plaats vond. M.i, is een solide afpaling een werkelijke eisch voor een goede hermeting. Door solide afpaling wordt het vergaan van de grenzen beperkt, de eigenaren plaatsen nieuwe afscheidingen juist, zij weten tot hoe ver zij bouwen kunnen, het open^t de mogelijkheid ander personeel met de detailmeting te belasten enz. De Vereeniging spreke zich uit over de wenschelijkheid van af paling, over den aard daarvan en over de wijze waarop de kosten dienen te worden gedragen. Het gaat niet aan, dat een landmeter, zooals dat thans geregeld gebeurt, zelf de kosten van grenspalen voorschiet. Een volgend punt is de kostenverdeeling van een hermeting. Het is gebruik geworden de belanghebbende gemeenten in de kosten te laten bijdragen, in geld en door overdracht van werk zaamheden; ook wordt er wel hermeten zonder dat de Gemeente de kosten helpt dragen. Een lijn is hierin niet te ontdekken. Ir. Th. Funnekotter zegt in zijn lezing op het laatste con gres, dat het Rijk de Wetten maakt, die de Gemeenten verplichten over hermetingsgegevens te beschikken en hij argumenteert de gratis ter beschikking stelling. In het Pruisische kadaster werd door de gemeente de helft tot 2/3 van de kosten van vernieuwing gedragen, afhankelijk van het belang dat het Rijk bij de vernieuwing heeft. Mij lijkt het niet onbillijk dat de gemeente bijdraagt in de kosten. Ook op dit punt zal het goed zijn als onze Vereeniging een conclusie geeft. Mij persoonlijk lijkt een beschikbaar stellen van veldwerk en coördinaten, tegen een tarief, dat een billijk gedeelte is van den kostenden prijs, een aantrekkelijke vorm om een gedeelte van de gemaakte kosten te verhalen. Dit systeem kan ook voor suppletoir veldwerk toegepast worden en geeft de mogelijkheid iederen dienst, die meetcijfers van kadas trale objecten noodig heeft, te helpen. Het komt mij voor, dat onze Vereeniging zich nog eens dient te beraden over de grensregeling, de zoo noodige afpaling en over

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 155