158 de kostenverdeeling. De volgende vraag is, welke gedeelten van Nederland hebben hermeting noodig. Het antwoord daarop zal worden bepaald door de wijze, waarop de kaarten de samenleving bedienen. Nu is het toch wel zoo, dat de kaarten van onbebouwde terrei nen nog vele tientallen jaren voldoende geacht kunnen worden. Ik ken tal van kaarten, waarop na 100 jaren dienst nog steeds minuutnummers voorkomen; het aantal veranderingen daarin is ge ring en het heeft dus geen zin dergelijke terreinen te hermeten. Daarvan zijn natuurlijk uitgezonderd die kadastrale plans, die volkomen fout zijn; er zijn er waarvan de perceelstoestand aan den eenen kant van een weg tientallen meters verschoven is ten opzichte van de perceelen aan den anderen kant. maar dat zijn werkelijk uit zonderingen. De meeste kadasterkaarten zijn als grafische voorstel ling van het terrein aardig goed en zij doen hun plicht, waar het er om gaat de onroerende goederen aan te duiden. Anders wordt het wanneer het aantal veranderingen toeneemt en wanneer andere diensten behoefte gaan krijgen aan betere ge gevens. Het blijft voor den kadastralen dienst een onbevredigende taak in den loop der jaren den perceelstoestand van een kaart geheel te moeten veranderen en toch die veranderingen niet zoodanig te hebben kunnen vastleggen, dat men een nieuwe kaart kan maken. De eenige oplossing is de terreinen, waarin men veranderingen verwacht, tijdig te hermeten of de terreinen van een volledigen technischen grondslag te voorzien. Om een voorbeeld te noemen: toen 30 jaar geleden de zinkfabriek in Budel haar eerste fabriekje bouwde, werd dat netjes ingemeten en gekaarteerd op de bestaande kaart 1 a 5000; jaar in jaar uit werd er uitgebreid en nu is 150 tot 200 ha door deze industrie bebouwd, maar de kaart is nog steeds 1 a 5000 en feitelijk niet bruikbaar. Indien het open terrein tijdig hermeten was, zouden die kaarten bij het maken van de bouwplannen, den wegenaanleg, de kadastrale toepassing en de grondbelasting enz. onschatbare diensten hebben bewezen. Dat wij bij de stichting van het eerste gebouw van het wereld-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 156