161 In Almelo werden oude en nieuwe woonwijken gemeten, maar ook grootgrondbezit; het zou aardig zijn ook hier het aantal per- ceelen te kennen. De hermeting Eindhoven is te duur geweest, want de personeels bezetting was daar volkomen onlogisch. Er zijn daar aan de her meting besteed 370 landmetersmaanden en slechts 290 teekenaars maanden, verdeeld over 16 landmeters en 24 teekenaars, waaruit blijkt dat de landmeters veel werk hebben behandeld, dat door goedkoopere krachten had kunnen gebeuren. Een Duitsche kostenopgave van vernieuwing van het Kadaster van terreinen met dezelfde bebouwingsdichtheid als in Eindhoven geeft daarentegen een bedrag aan, dat hooger is dan in Eindhoven n.l. 95.per ha. Uitgaande van het bedrag van kosten in Eindhoven kom ik tot een totaal bedrag van 60.000 X 70.— of 4,2 millioen gulden, dat noodig zou zijn om Nederland kadastraal gesproken behoorlijk uit te rusten. Als ik de kosten van Duitsche hermetingen tot grondslag neem en daarbij de verschillende kostende prijzen voor bebouwde kom men en stadsuitbreiding in rekening breng, dan kom ik tot een kostenbedrag voor de voornoemde 600 km2 van 5,2 millioen gulden. Aannemende dat het bedrag van 4,2 millioen de werkelijkheid benadert, dan beteekent dit, dat gedurende 10 jaren 25 landmeters, 35 veldassistenten, 60 teekenaars en 100 meetarbeiders, in totaal 220 menschen zeer nuttigen arbeid zouden kunnen verrichten. Hermeten is wat men noemt zeer arbeidsintensief, een woord, dat bij het werkfonds een aantrekkelijken klank heeft; misschien kan het Bestuur daar ook wat mee bereiken. Wat de organisatie betreft, de beschouwingen van collega O. J. J o n a s in het huishoudelijk orgaan van April geven de goede rich ting aan. Hermetingen zijn „buitengewoon werk" en behooren dus door speciaal daarvoor bestemde bureaux te geschieden, te meer daar bij hermetingen meer dan bij gewonen dienst lager personeel kan worden ingeschakeld. Het aandeel, dat de landmeters bij die werkzaamheden hebben, beperkt zich tot verkenning, grensregeling, berekening en leiding. De overige werkzaamheden behooren uitgevoerd te worden door lagere ambtenaren, waarbij ook betrouwbare en goed geschoolde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 159