181 fende al of niet goedgekeurde uitbreidingsplannen, de urgentie daarvan, en voor wat betreft de bestaande bebouwde kommen, de schaal en de deugdelijkheid van de kadastrale plans; ten einde zoodoende te komen tot een overzicht van wat o.i. voor hermeting allereerst in aanmerking komt. De wijze waarop dit onderzoek plaats vond, heeft ons doen zien, dat, om te komen tot een eenigszins betrouwbaar cijfermateriaal, het noodzakelijk is dat een landmeter, en wel liefst de districtslandmeter, persoonlijk op het gemeente huis een en ander bespreekt. Dit heeft ten gevolge, dat hij zich een vrij volledig beeld kan vormen van wat er in zoon „eigen" gemeente loos is. Informaties telefonisch of schriftelijk ingewonnen bij het gemeentebestuur, zouden, door on derling misverstaan, dikwijls een geheel onvolledig of onjuist beeld geven. Onze vragen aan de gemeenten luidden nu als volgt: Oppervlakte goedgekeurde uitbreidingsplannen ha, niet ha, en de ligging daarvan. Dit laatste om te kunnen nagaan schaal en toestand van de kadastrale plans op dat terrein. Tevens werd besproken de waarschijnlijke bebouwing binnen de eerste tien jaar. Door de landmeters zelf werd ingevuld: de totale grootte van de gemeente: de oppervlakte van de bebouwde kom en van het daarbinnen gelegen bouw terrein. Bij lintbebouwing werd genomen de lengte maal 100 m diepte. Zoowel voor uitbreidingsplan (met urgent gedeelte) als voor de kom werd nagegaan hoeveel er in hermeten was (al of niet aangesloten aan R. D.; al of niet verzekerd). Daarna werden de gemeenten ingedeeld in drie groepen: A. die waar geen uitbreidingsplan aanwezig is; B. die waar het klein of weinig urgent is; C. die waar het wel urgent is. Het resultaat was nu als volgt: Het kantoor Utrecht bestrijkt 68.000 ha. Hiervan vallen 23 gemeenten of 52 onder groep A, met een totale grootte van 28.000 ha of 41 Groep B bevat 14 gemeenten of 32% met een totale grootte van 24.000 ha of 35%. Groep C beslaat 7 gemeenten of 16% n.l. de stad Utrecht met haar randge meenten en Loosdrecht; met een totale grootte van 16.000 ha of 24%. Indien wij ons zouden beperken tot deze laatste groep (met wel urgente uitbrei dingsplannen), dan zou dit het volgende beeld geven: Aantal gemeenten 7; totale oppervlakte 16.000 ha. Oppervlakte uitbreidings plan 2400 ha. Hiervan is de schaal van het kadastrale plan: 1 a 1000 voor 350 ha 1250 50 2000 200 2500 1800 De plans op de 3 eerst genoemde schalen zijn hermeten, al dan niet aange sloten. Van de rest wordt in de gemeente Loosdrecht langs fotogrammetrischen weg hermeten 800 ha, zoodat overblijft een urgentieplan van 1000 ha. Indien we nu bekijken de bebouwde kommen in deze gemeenten, dan leveren die ons op in totaal 3400 ha, waarvan:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 179