193 land). Een 8-tal rapporten werd besproken. De vraag in hoeverre de landmeter bij de uitbreidingsplannen betrokken moet zijn en in hoeverre de architect en de civiel-ingenieur lokte levendige discussies uit. Commissie IV handelde over Vakopleiding en Organisatie". Zij stond onder voorzitterschap van L. Surmacki (Polen); rapporteur was M. Baron (Frankrijk). Een 9-tal rapporten gaf aanleiding tot bespreking van: a. de begrenzing van het terrein waarop de particulier-landmeter zich heeft te bewegen, b. zijn opleiding, c. de organisatie van zijn beroep in verschillende landen, d. de bescherming van zijn beroep. In Commissie V vergaderden de jonge landmeters afzonderlijk om aan de hand van een 4-tal rapporten hun speciale problemen te bespreken. In de algemeene vergadering van 9 October brachten de voorzitters der 5 com missies verslag uit over het behandelde. In deze vergadering werd de afgetreden algemeene secretaris A. H. K i 11 i c k bij acclamatie tot eerelid der Federatie benoemd. De zittingen op 7, 8 en 9 October werden afgewisseld door een bezoek aan de Intern. Tentoonstelling voor Fotogrammetrie en door een voordracht van R. Danger over het landmetersberoep in de oudheid; deze voordracht had plaats in het permanente tentoonstellingsgebouw voor de Romeinsche oudheid, de „Mostra AugusteaVerder werden de werkzaamheden aangenaam afgewis seld door voortreffelijk georganiseerde excursies in de stad, waarbij het per soonlijk contact tusschen de congressisten nog meer dan op de vergaderingen kon tot stand komen. Voor de dames hadden tijdens de zittingen der heeren enkele aardige uitstapjes plaats. Daar veel congressisten te kennen hadden gegeven prijs te stellen op een be zoek aan Z. H. den Paus, had het congresbestuur een audiëntie aangevraagd en verkregen. Nadat op 8 October de commissies tot 11 uur in Villa Aldobrandini bijeen waren geweest, werd naar Castel Gandolfo gereden. Z. H. de Paus heeft de congressisten daar ontvangen en toegesproken in het Fransch. De geometrie en de astronomie, die hem in zijn jonge jaren veel prettige uren hadden be zorgd, vormden de aanknoopingspunten met de landmeetkunde in zijn toespraak, welke zeer hartelijk was en waarin hij er den nadruk op legde, van hoe groot belang het is, aan de dingen het juiste getal en de juiste maat toe te kennen. Feestelijke ontvangsten en feestelijke maaltijden ontbraken niet op dit congres, ook niet de redevoeringen (waarbij wij jammer genoeg ditmaal het oratorisch talent van J. S. Roupcinsky hebben moeten missen): 5 Oct. avondmaaltijd voor de leden van het P. C. in Albergo degli Ambas- ciatori, 6 Oct. avondmaaltijd voor alle congresdeelnemers in Albergo Reale, 7 Oct. avondreceptie op het Kapitool, 8 Oct. dansavond in Grand Hotel. Wij volstaan met deze opsomming, maar moeten er aan toevoegen, dat de Italianen charmante gastheeren waren. Voor 10 October, den laatsten dag van het congres, stond op het programma

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 191