194 een excursie naar den Agro Pontino. Bekend is, dat in de oudheid reeds pogingen tot drooglegging en in cultuur brenging van de Pontijnsche moerassen waren aangewend en later meermalen herhaald. Eerst onder het fascistische regiem is het grootsche werk tot stand gebracht. Iedereen heeft er in de laatste jaren van gehoord en in de couranten de plaatjes gezien, waarop de Duce de nieuwe stad Littoria inwijdt (18 Dec. 1932) of het eerste graan van de Sabaudia-zone dorscht (27 Juni 1935) of de bevloeiingswerken in de buurt van Pontinia (stad ingewijd 18 Dec. 1935) in werking stelt. De tocht ging naar het Z.O. over de Via Appia Nuova en de Strada dei Laghi, welke op den hoogsten rand van het kratermeer van Albano ligt, zoodat men van een prachtig uitzicht geniet, eerst naar Littoria. In 1928 is begonnen met de ontwatering van het Pontijnsche gebied. Eigenlijk waren het twee gebieden, een meren- en een moerasgebied, die ook in de vege tatie nogal te onderscheiden waren; het eerste was groot 49000 ha, het tweede 26000 ha. Het plan voor de normaliseering van de meren langs de kust en den aanleg van een net van kanalen was gebaseerd op een tachymetrische opmeting gecombineerd met waterpassing, welke plaats had in de jaren 1926-1929. De 75000 ha zijn in 3 jaar tijds in kaart gebracht op schaal 1 a 5000 met hoogtelijnen om de 0,5 m. De metingen moesten onder uiterst moeilijke omstandigheden ge schieden (malaria). Dat plan hield ook in een wegennet en opvulling van kom men. Twee maatschappijen voerden met Staatssteun de werken uit. In 1931 werden de bemoeiingen van den Staat echter ingrijpender „per evitare che gli sforzi compiuti venissero frustati dall' inerzia della proprieta privata", zoo lazen wij; de grond moest worden verkaveld en vruchtbaar gemaakt, „vermeden moest worden, dat de reeds aangewende pogingen vergeefsch zouden worden door de traagheid, die den privaateigendom aankleeft". Aangeteekend zij hierbij, dat het aantal eigenaren in verhouding tot de oppervlakte zeer gering was. In hoofdzaak is toen door het Nationale Werk voor de Oudstrijders de grondverbetering voortgezet en ten einde gebracht. Wij konden er ons van overtuigen, hoe het volgens de foto's vroeger troostelooze gebied in vruchtbaar land is her schapen. Het is thans een groote vlakte, waarin de woningen van de kolonisten verspreid liggen. Deze kleine witte boerderijen zijn volgens enkele typen ge bouwd, het kavelnummer staat in groote zwarte cijfers op den voorgevel en veelal ook het jaartal (nieuwe aera). Voor de diepere bewerking bij de ontgin ning wordt mechanisch geploegd. Wij zagen het reeds in cultuur gebrachte land beploegd worden met ossen, drie tot vier koppels voor één ploeg, en dachten aan het „Beatus illevan Horatius. Van Littoria, waar een heerlijke druivenverrassing ons deel werd, ging de tocht naar Sabaudia (ingewijd 15 April 1934). Aldaar ontvangst van gedele geerden bij den Gouverneur en op het kantoor der fascistische organisatie, be zoek van allen aan de Scuola Marinara, waardoor een kijk werd gekregen op de lichamelijke en geestelijke training van de voor den zeedienst bestemde jeugd, en bezoek aan het stadhuis, van welks toren men den aanleg volgens een vast plan van zoo n nieuw stadje goed kon overzien. Sabaudia is wel het mooist ge legen, het landschap eromheen is afwisselend: akkers, een blauw meer, de zee, en aan de Z. zijde, in de richting van den berg Circeo, het nationale park. Sabaudia ligt 87 km van Rome. Op den terugtocht werd het landgoed Foglia-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 192