23 Berichten. III. Uebergangsbestimmungen. (1) Die mit alter Teilung versehenen Winkelmessgerate des amtlichen Ver- messungsdienstes sind nach und nach in solche mit neuer Teilung umzuandem. Die Umanderung der Teilkreise ist im besonderen bei den Gebrauchstheodoliten, die für die Vermessung von Landesdreiecks- und Aufnahmenetzen bestimmt sind, bis zum 1.4.1945 durchzufiihren. Nach diesem Zeitpunkt sollen im allgemeinen nur noch Instrumente mit neuer Teilung im Gebrauch sein. (2) Soweit in der Uebergangszeit die alte Teilung noch benutzt wird, sind die Schlussergebnisse der Vermessungen, die für weitere Folgearbeiten von Be- deutung sind, insbesondere die Abrisse der trigonometrischen Punktbestimmun- gen, in die neue Teilung umzurechnen und in den Vermessungsschriften nach- richtlich zu vermerken. (3) Tafelwerke für die neue Teilung sind in der nachstehenden Anlage an- gegeben. Kadaster in Nederland. Overleden te 's-Hertogenbosch op 5-12-1937 de oud-landmeter C. Wondergem; te Breda op 11-1-1938 de oud-hypotheekbewaar der F. de Lange N.Hzn., in den ouderdom van 75 jaar. Verplaatst m.i.v. 1-2-1938 de landmeter H. Arnold van Maastricht naar Breda. Ingetrokken de ver plaatsing van den teekenaar A. XV. A. J. Matzer van Arnhem naar Eindhoven. Uitgesteld tot 1-1-1938 de verplaatsing van den teekenaar D. de Vries van Groningen naar Almelo. In het najaar van 1938 zal het vergelijkend eerste examen voor teekenaar, bedoeld in art. 132 g van het Ambtenarenbesluit Belastingdienst, worden gehou den voor 24 plaatsen. Het ligt in het voornemen van den Minister, in de eerst volgende vergadering van de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg een voorstel aanhangig te maken tot wijziging van art. 132 h van voornoemd besluit, in dien zin, dat naast de daar genoemde rijksklerken der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen en der registratie en domeinen, ook de tijdelijke rijksklerken, de schrijvers 2e klasse en de tijdelijke schrijvers 2e klasse van die diensten kunnen mededingen. De Commissie, met het afnemen van dit examen belast, heeft bij herhaling de aandacht van den Minister gevestigd op het ge brek aan wiskundig inzicht van het overgroote deel der candidaten. Ook bleek, dat slechts zeer weinigen in staat waren de oplossingen van de mathematische vraagstukken duidelijk en in den vereischten vorm op schrift te stellen. De can didaten dienen er op te rekenen, dat van de onderdeden van de wiskunde, ge noemd in art. 132 g, een kennis wordt geëischt, welke overeenkomt met die, welke voor het diploma MULO B wordt gevorderd. Kadaster in Oost-Indië. Opgenomen in vasten dienst m.i.v. 1-12-1937 de praktijklandmeters F. K. XV. van Cattenburch en E. G. van Riet Paap. Met verlof in Europa aangekomen de inspecteur L. F. L. Bergamin, Weesperzijde 902, Amsterdam-Oost. Eervol ontslagen de landmeter op nonactiviteit H. E. XV. Schut. Verplaatst de landmeter C. van der XVel van het kadastreeringskantoor te Batavia naar het kadasterkantoor te Bandoeng. Verleend 8 maanden ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 21