28 Kadaster) een kadastrale grens in stand te houden, hetzij deze is opgemeten naar piketten of naar hekken, hagen, schuttingen, of wat dan ook, dat staat alles gelijk. Geen bouwwerk, of er ontstaan kleine afwijkingen, die bij een scherpe meting kunnen worden nagewezen. Bouwmuren van gesloten woningbouw, tuinmuren en scheidings muren in tuinhuisjes met bijbehoorende hekken e.d. vormen on tegenzeglijk bezitsgrenzen, die na voltooiing van een volledig bouw plan voor een gesloten of scherp verdeeld bouwblok bij „genoeg zame overeenstemming" met de oorspronkelijke afpalingen geacht moeten worden voor deze in de plaats te treden zoo rechtens als bezits- èn eigendomsgrenzen als wel kadastraal als perceels- grenzen. De „genoegzame overeenstemming" behoeft de vaststelling van duidbare afwijkingen. Valt de afwijking binnen het duidbare, dan wordt de bouwgrens dus geacht de kadastrale grens te zijn. Dit is een maatstaf door de wet te geven of bij gebreke van desbetreffende bepalingen door den rechter aan te leggen en, en dit is nu de hoofdzaak de oorspronkelijke afpaling hoewel tijdelijk is als gevolg van de overeenkomst de maatstaf, die noodig is om het geoorloofde van de afwijkingen te kunnen beoordeelen en daarom behoort deze in het Kadaster als grondslag van het Kadaster, en maatstaf voor den rechter. Nu kan men het wel willen doen voorkomen, alsof de zinsnede van den heer K 1 u v e r s als het ware den landmeter van het Kadaster als een soort scheidsman in de overeenkomst van koop aanwijst, om te zijner tijd de door den bouw ontstane afwijking te laten berechten, doch dat is ook bezijden het recht, want de scheids man moet zijn vonnis uitspreken op grond van de wet, of als partijen zulks uitdrukkelijk verklaren: naar billijkheid doch de landmeter van het Kadaster is geheel gehouden aan zijn voorschriften, die geen wet zijn en heeft zelfs de rechtsvraag daarnaast ten eenen- male niet te beantwoorden. Tenslotte komt hier nog bij, dat juist in het gestelde geval van achtereenvolgenden verkoop de grensvraag na den bouw in het algemeen niet meer bestaat tusschen kooper en verkooper, doch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 26