36 lossen. Bij dit beschermen van gemeentelijke eigendomsgrenzen mogen evenwel de grenzen door den gemeentelandmeter niet als kadastrale grenzen aan den buurman worden kenbaar gemaakt. De niet-kadasterambtenaar heeft als beschermer van den gemeente lijken eigendom niets met een kadastrale grens te maken. Wen- schelijk is het, dat de grens van een gemeenteeigendom, zooals deze den gemeentelandmeter bekend is, identiek is met de ka- kastrale grens; steeds moet de landmeter van de gemeente dan ook trachten in al die gevallen, waar het hem bekend is, dat er min of meer belangrijke afwijkingen zijn tusschen de kadastrale grens en de feitelijke eigendomsgrens, door grensregeling, acte van ver jaring of hoe dan ook, den kadastralen toestand met den eigen domstoestand in overeenstemming te brengen. Overleg met het Kadaster kan hier zeer nuttig zijn, indien men kan komen tot een oplossing, waar zoo min mogelijk gemeentelijke administratieve om haal aan verbonden is. Men bedenke, dat voor iedere ruiling, ver vreemding, aanvaarding van grond, hoe gering de oppervlakten ook mogen zijn, raadsbesluiten, besluiten van goedkeuring door Ged. Staten, acten, noodig zijn. Over de hieraan verbonden kosten moet men niet gering denken. Ik verklaar uitdrukkelijk, dat het nimmer de bedoeling van het overleg met het Kadaster mag zijn, te komen tot een de feiten verwringende oplossing, bv. tot een verklaring van verjaring, waar de gemeentelandmeter zelf aan twijfelt. Beschouwen we nu eens enkele werkzaamheden, welke door een gemeentelandmeter zullen moeten worden verricht. Bij deze be schouwing zullen we letten op de technisch meest verkieselijke wijze van uitvoering en de al of niet gewenschte samenwerking met het Kadaster. Een opdracht, bij herhaling aan den gemeentelandmeter gegeven, is in de eerste plaats het vervaardigen van een kaart of situatie op de een of andere verlangde schaal van een kleiner of grooter gebied. In een gemeente van eenigen omvang heeft men al gauw te maken met een uitgebreid gebruik van kaarten. Dit gebruik is zeer verschillend van aard; daarom worden aan de gevraagde kaar ten dan ook zeer verschillende eischen gesteld. Zoo vraagt men bijv. overzichtskaarten, kadastrale kaarten, topografische kaarten op niet te kleine schaal, kaarten met hoogtematen, kaarten op groote schaal met details van straatmeubileering enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 34