37 Aan overzichtskaarten worden door gemeentediensten bijna nooit hooge eischen van nauwkeurigheid gesteld. Wel wenscht men bijhouding tot op den dag, ja soms wordt om kaarten ge vraagd, die toekomstige beelden geven. Het laatste geval zal misschien eenige verwondering opwekken; de landmeter zal dit verlangen beter kunnen begrijpen, indien hij zich in den gang van zaken bij technische diensten inwerkt. Voor overzichtskaarten wordt weinig gebruik gemaakt van co- pieën van kadastrale plans. De bezwaren zijn: te weinig details, niet voldoende bijgewerkt, veelal een schaal van 1 1250, welke bij gemeentediensten niet geliefd is, ongelukkige bladindeeling. Ook in hermeten gebieden blijven sommige van deze bezwaren gelden; men verlangt bijna altijd rechthoekige begrenzing van de plans, die men naar behoefte gemakkelijk aan elkaar kan leggen. De bijhou ding van de overzichtskaarten zal den gemeentelandmeter veel zorg geven; hij dient daarbij een compromis te vinden tusschen de fac toren: goed, vlug, volledig en goedkoop. Dit probleem is n. m. m. alleen dan door hem goed op te lossen, indien de hoofdzaken en de minder belangrijke objecten van de kaart scherp worden ge scheiden. Voor de bijhouding van de hoofdzaken vermijde men, door ge regeld contact met den technischen dienst van het Kadaster, dub bele meting; voor het overige deel van de bijhouding kan het con tact gering zijn of achterwege blijven. Kaarten op kadastralen grondslag heeft men bij gemeentediensten onmiddellijk noodig indien het gaat over grondtransacties, gemeen telijke eigendommen, onteigeningen, uitbreidingsplannen, rooilijnen enz. Zijn de op de secretarie aanwezige gemeenteplans niet kort te voren bijgewerkt, zoo doen zich indien men niet op de een of andere meer geregelde wijze kennis krijgt van de kadastrale mutaties vele vragen voor. Als een van de belangrijkste zaken, waarmede de gemeentelandmeter zich zal hebben bezig te houden, moet dan ook gerekend worden de zorg om te beschikken over een stel kadastrale kaarten van de gemeente, welke steeds zooveel mogelijk in overeenstemming zijn met den laatsten kadastralen toe stand. De tweede eisch aan de te gebruiken kadastrale kaarten te stel len, is, dat de kadastrale perceelsindeeling steeds zooveel mogelijk in overeenstemming is met den terreinstoestand. Dat wil dus zeg-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 35