41 meer kans op het maken van vergissingen, al was het alleen maar door het vergeten om vervallen uitzettingspiketten te doen verdwijnen. Naast de uitbreidingsplannen zijn de rooilijnbesluiten van belang om een behoorlijke ontwikkeling van de stad te waarborgen. In tegenstelling met de uitbreidingsplannen, die betrekking hebben op een min of meer maagdelijk terrein, hebben 'de rooilijnbesluiten bijna altijd betrekking op een meer gecultiveerd gedeelte, al kan dit bijv. wel een landelijke weg zijn. In den regel worden bij rooilijnbesluiten de belangen van de aan grenzende eigenaren veel meer geschaad dan bij de vaststelling van uitbreidingsplannen. Bebouwingen op de perceelen worden zeer dikwijls door de ont worpen rooilijnen getroffen. Voor de juiste bepaling van de ligging van de rooilijnen dienen de kaarten behoorende bij de ontwerp- rooilijnbesluiten door den gemeentelandmeter van de noodige maten te worden voorzien. Slechts in enkele gevallen, bv. indien de rooi lijnen door maten uit de bestaande wegas worden bepaald, is het overbodig, den landmeter van te voren te raadplegen. Nauwkeurige vastlegging van rooilijnen is een eerste eisch voor de rechtszekerheid van de betrokken eigenaren. Deze vastlegging kan het best geschieden op de wijze, zooals voor het matenplan ge schetst is. De hoeveelheid te verrichten rekenwerk zal bij de rooi lijnen in den regel eenvoudig van aard en klein van omvang zijn. Elke afpassing en uitzetting op het terrein is door deze wijze van werken gemakkelijk te vermijden. Herhaalde malen zal het voorkomen, dat de gemeentelandmeter zijn hulp moet verleenen ten behoeve van voorbereiding van door de gemeente voorgenomen grondtransacties. Indien een gemeente lijk grondbedrijf wordt geëxploiteerd, is de meest veelvuldig voor komende transactie, die van de uitgifte van bouwgrond, hetzij in erfpacht, hetzij in eigendom. Deze transacties bieden den gemeente landmeter de minste moeilijkheden. De nieuw te vormen grenzen kent hij van te voren en de oude grenzen zijn hem in den regel bekend van vroegere uitgiften. Zijn aandacht zal bij deze trans acties in de eerste plaats gericht moeten zijn op het voorkomen van niet op de grenzen bouwen en verkeerd plaatsen van erfafschei- dingen. Een zeer doeltreffend middel om de bebouwing op de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 39