5 elkaar worden geprojecteerd; de stand van de bel, waarbij deze beelden coin cide erei;, wordt gedefinieerd als „inspelende bel Om dit zonder accommodatie van het oog te kunnen waarnemen, is bij de nieuwe N II een loupe aangebracht, zooals men reeds aantreft bij het nauwkeurigheidswaterpasinstrument van Wild, de N III. Een bezwaar is het, dat men bij gedraaiden kijker de bel moet waarnemen door de vloeistof heen, zoodat het beeld minder mooi is. De voornaamste bedoeling van het reversieniveau is dan ook niet een meting in beide kijkerstanden, doch veeleer, de regeling van één standplaats uit mogelijk te maken. De vergrooting van den kijker is 24 of 28 maal, bij goede helderheid. Het handige en degelijke instrument kan ook worden uitgevoerd met een horizon talen rand, welke tot 1' wordt afgelezen met een schaalmicroscoop. Th 40. Bassolen-Theodolit. Th 43. Repetitions-Theodolit T 1. Th 45. Distanzkeil zum Repetitions-Theodolit T 1 und zum Univer- sal-Theodolit T 2. Gebrauchsanweisung. Th 50 d. Bussolen-Theodolit T O. Th 53 d. Neuer Prazisions-Theodolit T 3. Th 56 d. Der neue Universal-Theodolit T 2. Principieele veranderingen vertoont dit nieuwe model van de bekende Wild T 2 niet, maar na een vijftienjarige ervaring met het instrument onder zeer ver schillende omstandigheden, konden vele practische verbeteringen worden aan gebracht. Het instrument werd soberder van vorm en ten deele minder kwetsbaar door den verticalen rand in den stut in te bouwen en het niveau van de verticale alhidade verdekt op te stellen tusschen de stutranden. Een groote verbetering onderging het verlichtingssysteem van de beide ran den; de vier prisma's op alhidaden en kijker hebben plaats gemaakt voor twee gemakkelijker hanteerbare spiegeltjes. Door deze te vervangen door twee (vroe ger vier!) electrische lampjes, welke uit een aan het statief te bevestigen batterij worden gevoed via een geheel in het instrument ingebouwd kabeltje, wordt de nachtverlichting verkregen. Belangrijk is het, dat de sleepringen voor het over brengen van den stroom naar de beweegbare deelen, welke vroeger nog al eens storingen veroorzaakten door inwerking van vocht op de isoleerende vatting, eveneens geheel ingebouwd zijn. Ondanks het feit, dat de lengte van den kijker werd teruggebracht van 17,5 tot slechts 14,5 cm, kon de vergrooting worden verhoogd van 24 tot 28 maal; een optisch meesterstukje. Een verfijning onderging de bouw van de eerste as. Het is bekend, dat men de storingen, welke bij toepassing van een conische as onder sterk verschillende temperaturen kunnen voorkomen, heeft ondervangen door de as een cylindrischen vorm te geven. Daar echter bleek, dat op den duur kleine vervormingen kunnen optreden, welke de nauwkeurigheid ongunstig beïnvloeden, is in de nieuwe Wild T 2 een nieuwe constructie toegepast. De cylindrische alhidade-as raakt de as-huls slechts nabij het benedeneinde, waar een smalle insnoering van de huls de as centreert. De alhidade rust op kogels, welke liggen in den conisch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 3