42 grenslijnen te krijgen is een nauwkeurige uitbakening van het uit te geven terrein en een verzekering van deze uitbakening met zg. „verklikkerspiketten in de verlengde grenslijnen; van welke uit bakening en verzekering een schets met maten wordt verstrekt aan den bouwer. Is de bouw zoover gevorderd, dat met opmetselen van het bovengrondsche werk wordt begonnen, dan dient een controle- meting plaats te hebben, waarbij geringe afwijkingen nog kunnen worden hersteld door zoo noodig een geringe verschuiving van den bovenbouw t.o.v. de fundeering te eischen. Is de bouw voltooid, en zijn de erfafscheidingen geplaatst, zoo dient nogmaals een con- trölemeting te worden verricht. Mocht nu onverhoopt blijken, dat niettegenstaande alles de grenzen niet in acht genomen zijn, dan is herstel of indien zulks bij bebouwing niet mogelijk is, rectifica tie van de acte op initiatief van den gemeentelandmeter en op kosten van den bouwer noodzakelijk. Met het oog op het kosten verhaal op den bouwer (de schuldige), dient deze contrölemeting plaats te vinden voor de afsluiting van de hypotheekacte, dus: zoo spoedig mogelijk. Een geheel andere soort transacties zijn ruilingen. Deze komen vrij veel voor en hebben in den regel de bedoeling een genormali- seerden toestand te verkrijgen. Oude grenzen spelen hierbij bijna altijd een hoofdrol. Kadastraal onderzoek zal nimmer achterwege kunnen blijven. De eventueele buitengewoon landmeter van het Kadaster zal hier weer goede diensten kunnen bewijzen, speciaal in niet hermeten gebieden. Een vrij veelvuldig voorkomende transactie is ook de afstand om niet aan de gemeente van grond bestemd voor den aanleg van straten, pleinen enz. Dit is weer een gemakkelijk soort transactie, alle grenzen zijn nieuw, met oude grenzen heeft men weinig of niets te maken; ze beïnvloeden het over te dragen oppervlak zeer weinig bij een globaal bekend zijnde ligging terwijl van een koop prijs toch geen sprake is; op zijn hoogst kan een eventueele bijdrage in de kosten van aanleg van openbare werken een weinig worden beïnvloed, hetgeen op de geheele bouwgrondexploitatie van geen beteekenis is. Hoewel geen transactie wil ik nog even stilstaan bij de eigen domsoverdrachten, die het gevolg zijn van onteigeningen. In de reeds oude Onteigeningswet wordt aan de kadastrale perceelsvor ming en tenaamstelling grootere waarde toegekend dan in eenig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 40