52 ergens een concessie aanvraagt. Een concessie wordt dan zgn. „geregistreerde grond waarop toepasselijk is het Congoleesche B.W. Daarnaast onderscheidt men nog de „domaniale gronden", eigendom van den Staat, verdeeld in publiek domein, toegestane grond en leegliggende grond. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder het publiek domein onder meer behooren: het bed van al de waterloopen, ook de onbevaarbare, waardoor de Staat het steeds in de hand heeft om de exploitatie van de waterkracht te laten uitoefenen, zonder gehinderd te worden door eventueele rechten van de oevereigenaren, zooals in België zelf het geval is. Een decreet van 31 Mei 1934 geeft regelen hoe een concessie aan een Euro peaan kan worden verleend. Een uitvoerig onderzoek naar mogelijke rechten van inboorlingen wordt in gesteld, voorstellen gedaan om die rechten af te koopen en nagegaan of door het toestaan van de concessie er genoeg grond overblijft om de behoeften van de plaatselijke bevolkingsgroepen te kunnen bevredigen. Eerst als de Provinciale Gouverneur zich kan vereenigen met de uitgebrachte rapporten, mag een afstandsakte worden gemaakt, waartegen de inboorlingen nog gedurende 2 jaren verzet kunnen doen. Uiteindelijk moet de afstandsakte, die in authentieken vorm moet worden ver leden, nog worden goedgekeurd door den Gouverneur-Generaal en eerst dan wordt ze geregistreerd in het Grondregister. Deze gronden worden dan beheerscht door de bepalingen van het tweede boek van het Congoleesch B.W., dat is vastgesteld bij verschillende decreten van de jaren 1912/1922, waarin echter ontbreken bepalingen over vruchtgebruik, gebruik en bewoning, grondrenten en erfdienstbaarheden. Het publiciteitsstelsel is het regiem van de Torrens-akte zooals de S. het uitdrukt, waarover hij o.a. opmerkt, dat het zoo uitstekend geschikt is voor jonge landen, voor koloniën. In het af te geven certificaat worden niet opgenomen wettelijke erfdienstbaar heden of gebruiksrechten van inlanders. Er volgt dan in het artikel een uiteenzetting over het Torrensstelsel en een beschrijving van de in den Congo gebruikte registers. Als een nadeel noemt S., dat persoonlijke lasten niet op het certificaat wor den vermeld, die juist bij afstand van domaniale gronden dikwijls zeer belang rijk zijn. Aan het slot wordt nog een en ander medegedeeld over de wijze van behande ling van de mutaties (authentieke akte van overdracht) en de mogelijkheid ver meld, dat de grond kan terugkeeren aan de kolonie in eigendom als binnen zekeren termijn niet is voldaan aan voorwaarden bij de uitgifte gesteld. Op te merken valt nog, dat bij erfopvolging de rechter beslist over de boeking van de erfgenamen, waarbij de S. de vraag stelt, wie van het overlijden af tot aan de rechterlijke beslissing over de boeking van de erfgenamen, als eigenaar moet worden aangemerkt, omdat het recht van de erfgenamen pas zou ontstaan bij de boeking na rechterlijke beslissing. Uit de voordracht blijkt niet of ons art. 1129 B.W. in de Congoleesche wet geving bekend is. J- H. J.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 50