57 Het Nederlandsch Belastingmuseum. Bij akte van 6 October 1937 is tot stand gekomen de stichting „Het Neder landsch Belastingmuseum", die haar zetel te Rotterdam heeft en zich ten doel stelt: 1. het in stand houden en uitbreiden van de verzameling, door den stichter bijeengebracht, van voorwerpen tot het belastingdienstvak of tot Staats- en be windslieden, die met de financieele geste van den Staat bemoeienis hebben ge had en op belastingambtenaren in het verleden en heden betrekking hebbende, teneinde deze verzameling dienstig te maken tot de studie van het belastingwezen in Nederland in den ruimsten zin van het woord: 2. het aanwakkeren van de belangstelling in dezen tak van wetenschap, in het bijzonder ook bij de studenten in de belastingen en zooveel mogelijk te voorkomen, dat voor de studie van de belastingen van belang zijnde voor werpen te gronde gaan. De initiatiefnemer tot de oprichting van dit museum en thans lid van het Be stuur en conservator is de heer Mr. van der Poel, hoofdinspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Rotterdam. De door hem bijeengebrachte uitge breide verzameling is voorloopig ondergebracht in het gebouw Boompjes 16 en bevat: 1. boeken, opslagwerken, tijdschriften, overdrukken; 2. schilderijen, teekeningen, gravures, foto's, caricaturen en andere afbeel dingen, archivalia, manuscripten, aanslag- en beschrijvingsbiljetten, quitan- ties enz.; 3. afgietsels, draag- en legpenningen, medailles, binnen- en buitenlandsche belastingzegels (ter voldoening van zegelrecht, statistiekrecht, omzetbelasting, in komstenbelasting enz.), banderolles; 4. wapens, wapenborden, uniformstukken, ambtsgewaden, vlaggen en andere herkenningsteekenen; 5. instrumenten, werktuigen, belastingmerken, sluitinrichtingen en voorwer pen, welke op de technologie van het belastingdienstvak betrekking hebben; 6. smokkelwerktuigen en -inrichtingen; valsche en vervalschte merken, zegels en sluitinrichtingen. Het Bestuur bestaat thans uit de heeren H. P o s t m a, administrateur aan het Departement van Financiën, J. A. P h a f f, inspecteur der Registratie en Domeinen te Amsterdam en Mr. van der Poel, voornoemd. Op 1 Maart j.l. hebben de redacteuren van dit tijdschrift Mr. J. H. Jonas en ondergeteekende het museum bezocht. Met de grootste bereidwilligheid heeft de heer Van der Poel ons rondgeleid en op vele bijzonderheden uit de be langwekkende verzameling attent gemaakt. Gebrek aan plaatsruimte belet ons, een opsomming te geven van de vele merkwaardige zaken, die ons getoond zijn. Er is ook het een en ander over de oprichting van het Kadaster; wij troffen daarbij echter geen dingen aan, die ons onbekend waren. Het museum is nog verre van gereed en geordend; het verkeert nog in een chaotischen toestand. De bedoeling is, eerst zooveel mogelijk materiaal te verzamelen uit verschillende archieven en schenkingen van particulier bezit; daarna komt het schiften, het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 55