58 Nederlandsch Museum voor Natuurwetenschappen. uitzoeken en verwijderen van wat geen waarde heeft, het ordenen, het bewerken, het toegankelijk maken van de collectie. De heer Van der Poel doet een beroep op alle belangstellenden om hun daadwerkelijke medewerking aan de stichting niet te ontzeggen. Er is oneindig veel meer dan tot nu toe werd samengebracht. Helpt het Bestuur van de stich ting zooveel mogelijk bijeen te brengen en te redden. Het Bestuur zou het zeer op prijs stellen, instrumenten (zooals passers en schalen) te ontvangen, die ge bruikt werden bij de oprichting van het Kadaster. Wij noemen dit slechts als voorbeeld. Ongetwijfeld zijn er nog veel meer kadastrale zaken, die in dit mu seum op hun plaats zouden zijn. Gaarne ondersteunen wij het beroep van den heer Van der Poel bij de lezers van dit tijdschrift. Tenslotte deelen wij nog mede, dat de heer Van der Poel iederen be langstellende gaarne toegang tot het museum verschaft. F. HARKINK. Onder herinnering aan de tentoonstelling van instrumenten en apparaten op het gebied van natuurkunde en techniek (T.I.A.), gehouden te Amsterdam, deelen wij mede, dat het comité, waarvan de tentoonstelling uitging, eenige dagen geleden een vergadering hield, waar in beginsel werd besloten over te gaan tot de oprichting van een vereeniging onder den naam van Nederlandsch Museum voor Natuurwetenschappen en hare toepassingen". De Vereeniging stelt zich ten doel het oprichten en in stand houden van een Nederlandsch museum voor natuurwetenschappen en haar toepassingen. Dit museum heeft de bedoeling te exposeeren alles, wat betrekking heeft op natuurwetenschappelijk onderzoek en op de procédé s en het instrumentarium van de physische wetenschappen en de techniek, w.o. Mathematica, Mechanica, Astronomie, Chemie, Geodesie, Aërodynamica, Tijdwezen, Optica, Electriciteit, Telegrafie, Telefonie, Radio, Beeldtelegrafie, Televisie, Geluid enz. enz., o.m. alles wat betrekking heeft op de ontwikkeling van: Stoomwezen, Spoor- en Bruggenbouw, Scheepsbouw, Gas- en Watertechniek, Verlichting, Verwarming, Reproductietechniek, Autowezen, Electrotechniek, Geneeskundige Instrumenten, Metaal- en Houtbewerking enz. enz. Het museum beperkt zich niet tot een enkele uitstalling van instrumenten en apparaten, maar zal deze, voor zoover mogelijk, in hun historische volgorde en voor het praktische gebruik gereed opstellen, om, waar mogelijk, den bezoekers gelegenheid te geven er zelf mede te werken en tevens om bij rondleidingen het gebruik dezer voorwerpen te demonstreeren. Het geheel zal een aanschouwelijke voorstelling worden van de ontwikke lingsgeschiedenis der Natuurkunde, door opstelling van de alleroudste tot de modernste instrumenten en apparaten. Het Comité verwacht van vele zijden bewijzen van instemming met zijn plan nen te zullen ontvangen. Het verzoekt eventueele adhaesiebetuigingen te willen zenden aan den voor- loopigen secretaris, den heer H. Onnes, Overtoom 326. Amsterdam (W.).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 56