61 CHARLES LALLEMAND f. Tweede examen voor teekenaar van het Kadaster (1937). Berekeningen. (Tijd: 4 uur) Vraagstuk 1. Bereken met behulp van een vijf-decimalen-logarithmentafel: 314,06 X 195868 (1,258913 0,0057597) X 3637,8 ^3896 Vraagstuk 2. Op een van ruiten (10 X 10 cm) voorziene kaart is een onregel matig perceel geteekend op schaal 1 a 1250. Met de instelling op den omlooparm, behoorende bij schaal 1 a 1000, geeft planimetree- ring van het perceel een oppervlakte van 3154 ca; hierbij is met krimping of rekking van het papier en met de juiste schaal geen rekening gehouden. In de richting van de X-as blijkt het papier over 8 ruiten in totaal 18 mm gekrompen te zijn; in de richting van de Y-as is het over 5 ruiten in totaal 4 mm gerekt. A) Hoe groot is het perceel? Na beëindiging bedankte de voorzitter den spreker voor de belangwekkende lezing. Aan de gedachtenwisseling, die hierop volgde werd deelgenomen door de heeren: Ir. Funnekotter, Mr. Jonas, Greve, Scheffer en Pieters. Te ongeveer half zes werd de Vergadering gesloten. De Secretaris, P. ILMER. Op 1 Februari 1938 is te Joinville (Haute Marne) overleden de bekende Fransche geodeet Charles Lallemand in den ouderdom van 81 jaar. Naar aanleiding van dit sterfgeval schrijft Prof. Baeschlin in het Schweize- rische Zeitschrift für Vermessungswesen und Kulturtechnik het volgende: „Charles Lallemand was rustend hoofdinspecteur van de Mijnen, eere directeur van de Service du Nivellement Général de la France, lid en oud voorzitter van de Académie des Sciences de 1 Institut de France, lid en oud voorzitter van het Bureau des Longitudes, oud-voorzitter van de Internationale Vereeniging voor Geodesie en Geophysica en commandant van het Legioen van Eer. Charles Lallemand heeft zich door zijn geodetisch werk zeer on derscheiden. Daarom werd hem bij de stichting van de Internationale Vereeni ging voor Geodesie en Geophysica in 1919 het voorzitterschap opgedragen, dat hij tot 1933 bekleed heeft. In deze functie is hij indertijd heftig bestreden, omdat hij zich verweerde tegen de toetreding tot de Vereeniging van de vroegere centrale mogendheden. Maar afgezien hiervan, zullen zeker alle geodeten de groote wetenschappelijke verdiensten van den overledene dankbaar erkennen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 59