72 2. Boekaankondiging. 3. Driemaandelijksch Bericht betreffende de Zuiderzee werken 1937/3, 1938/1. 4. Reclamedrukwerken. lichen Karten. M 1. Lips: Die Lubinschen Karten von Rügen und Pom- mern 1608 bis 1619. M 2. Fisler: Papier. S 4. 13 Mei 1938. F. H. Van het Hoofd van het Kadaster in Ned.-Indië ontvingen wij voor de biblio theek van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde 2 exemplaren van de instructie Onderhoud polygoonpuritenverzekering. F. H. Uit de in bovengenoemde afleveringen opgenomen verslagen van den Land meetkundige Dienst blijkt, dat in 1937 in het N. O. gedeelte van de Wieringer- meer een serie van 30 D. P.'s en 25 V. P's werd geplaatst, bepaald en be rekend, waarmee het geheele net van vaste punten is voltooid. Ook kwam men gereed met de inmeting van de in de Wet van 31 Mei 1937 Stbl. n°. 521 omschreven omgrenzing van de Wieringermeer; de berekening van de coördinaten van de omtrekspunten werd aangevangen. De definitieve sectie-indeeling is in behandeling; deze zal zich aan den ter reinstoestand aansluiten, die thans vrijwel stationnair geworden is. De sectie- grenzen zullen zooveel mogelijk in het midden van de kanalen genomen worden, omdat dit minder wijzigingen ondergaat dan de kanten van wegen en weg- slooten. De reeds gemeten kernen: Slootdorp, Middenmeer en Wieringerwerf zul len op schaal 1 1000 gekaarteerd worden (zes plans), het verzamelblad op 1 25000. De aanvankelijke bedoeling de overige plans op 1 2000 aan te leg gen, heeft men laten varen; gezien de zeer groote kavelperceelen is de schaal 1 5000 geschikter; bovendien wordt hierdoor het totale aantal bladen van on geveer 160 tot 35 teruggebracht. De detailmeting vond geregeld voortgang; tengevolge van aanmerkelijke ter reinsveranderingen moesten in de reeds opgemeten secties A tot en met D aan vullende metingen plaats vinden, die soms zeer omvangrijk waren. Met het verstrekken van kaartjes en inhoudsopgaven van uit te geven per- ceelen werd voortgegaan; ook is een aantal erfpachtsperceelen ingemeten en kadastraal toegepast. W. N. De volgende drukwerken zijn in de bibliotheek van K. en L. opgenomen. Van enkele der daarin beschreven instrumenten volgen hier eenige bijzonderheden. Van Max Hildebrand, Freiberg in Sachsen Theo 27. 8 cm-Theodolite. Reeds bijna honderd jaar legt de firma Hildebrand zich toe op de con structie van 8 cm-theodolieten, welke worden uitgevoerd met noniën, streep-, schaal- of micrometermicroscopen. Vooral in de laatste tientallen jaren heeft men vele verbeteringen aangebracht, doelbewust strevende naar een serie instrumen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 70