74 rand is bij de centesimale uitvoering verdeeld in vijfde deelen van graden, de micrometer levert de twintigtallen secunden, terwijl dubbelsecunden worden ge schat. Daar de randstrepen, als bij alle instrumenten van Hildebrand, zeer zorgvuldig zijn uitgevoerd, kan de instelling van den micrometer gemakkelijk en nauwkeu rig geschieden. De horizontale rand kan met de hand worden gedraaid. De ver grooting van den kijker is 23 maal. Bij nauwkeurige polygoonmetingen zal men de capaciteit van het instrument alleen bij gedwongen centreering volledig kunnen benutten; het kan daartoe wor den voorzien van een centreerkogel voor de z.g. Freiberger opstelling. Theo 28. Steigertheodolit Schaal-Hildebrand. Theo 30. Der Hildebrand-Einheiistheodolit. Theo 32. Hildebrand-Einheitstheodolit. Niv. 21. Nivellierinstrumente. Nivelliertachymeter. Niv. 26. Kleinstes Nivellier-Instrument. Dit buitengewoon kleine, lichte maar zeer stevige instrumentje is bedoeld voor technisch werk van betrekkelijk geringen omvang (dwarsprofiel, vlaktewater passing etc.), waarbij het bloot kan staan aan een minder zachte behandeling. Het niveau (hoekwaarde 30") bevindt zich regelbaar in een huls, welke met de kijkerbuis uit één stuk is gegoten. De vergrooting van den kijker is 15 of- 19 maal; de scherpstelling geschiedt met een centrale instellens, welke wordt be diend met een handig schuin opwaarts aangebrachte schroef. Het gezichtsveld is niet minder dan 2°,6, zoodat de in het terrein staande baak gemakkelijk en snel gevonden wordt. Voor de afstandsmeting zijn op het diafragma afstand- strepen aangebracht. Het instrumentje weegt slechts 1 kg. Niv. 27. Kleine Nivellierinstrumente. Ook bij deze instrumenten, welke geschikt zijn voor technische opmetingen van grooteren omvang, lengte- en dwarsprofielen, vlaktewaterpassingen, inscha keling van hoogtemerken etc., zijn niveauhuls en kijker uit één stuk vervaardigd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 72