78 te motiveeren en hij zal ze in voldoende hoeveelheid vinden (B. v. Art. 604 B.W.: „Het bezit ter goeder trouw geeft, ten opzichte der zaak, aan den bezitter het recht: le. dat hij bij voorraad, en tot het tijdstip der gerechtelijke terugvordering, als eigenaar wordt aange merkt;'' Is de Westelijke buurman niet de oorspronkelijke eige naar, dan zal ten aanzien van den driehoek e d b de causa ontbre ken, daar hij, onbekend met het feit, dat dit driehoekje aan den verkooper toebehoorde, niet den wil gehad kan hebben om dit te koopen Argumenten aan het bewijsrecht ontleend). De mathematisch juiste eigendomsgrens zal het moeten afleggen tegen de billijkheid. De grens volgens de 2e methode is in overeenstemming met den bestaanden terreinstoestand. Een kadaster, dat hierop gegrond is, kan het best de maatschappij dienen, want het huis, zooals het daar staat, is het object, dat aan het grondverkeer deelneemt en dat het publiek voor oogen heeft. Ook voor den rechter is het veldwerk van de 2e methode van beteekenis, omdat daaruit blijkt, hoelang de door beide partijen ge- eerbiedigde terreinsafscheiding reeds bestaan heeft. Daar komt bij, dat in de meeste gevallen de lijn ab na 20 of 30 jaar haar waarde geheel verliest en de lijn cd door verjaring de eigendomsgrens wordt. De eerste methode verschaft ons een onpraktisch eigendoms kadaster van beperkten levensduur, de tweede een bruikbaar bezits- kadaster, dat mettertijd een eigendomskadaster wordt. Voor mij is de keuze niet moeilijk. Dit bruikbare bezitskadaster zou dadelijk een eigendomska daster worden, indien na de kadastrale opmeting akten van ruiling overgeschreven zouden worden, wat praktisch onuitvoerbaar is; of indien na de totstandkoming van de wet op de grensregeling, de daarin voorgeschreven processen-verbaal opgemaakt zouden worden.) Nu maar mijn meening eerst nadat de definitieve terreinsafschei ding gereed is, overeenkomstig de aanwijzing door beide partijen, de kadastrale grens vastgesteld moet worden, doet zich de moeilijk heid voor, dat hieraan in den regel niet voldaan kan worden, in dien als particulier werk de splitsing van een kadastraal perceel gevraagd wordt. Het is de bedoeling de meting vóór het opmaken van de transportakte te doen geschieden en dan is in de meeste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 76