80 Mocht de meening, dat het recht van eigendom niet verkregen wordt, met succes verdedigd kunnen worden, dan moet de voor gestelde clausule verworpen worden. Dan is er een andere oplos sing: het veldwerk, dat gediend heeft om het kaartje te kunnen maken, wordt na de definitieve kadastrale toepassing in de kachel gedeponeerde Het heeft zijn dienst gedaan, na de kadastrale op meting kan het alleen maar moeilijkheden veroorzaken. III. Den gang van zaken op het terrein stel ik mij als volgt voor. Bij de voorafgaande opmeting maakt de landmeter partijen er op attent, dat afwijking van de geplaatste palen tengevolge kan hebben, dat er een nieuwe akte opgemaakt zal moeten worden. Bij de ambtshalve kadastrale opmeting wordt de geplaatste af scheiding gecontroleerd en aan kooper en verkooper (en desge- wenscht de hypotheekhouders) het resultaat medegedeeld en al leen, indien alle partijen de terreinsafscheiding als definitieve grens aanvaarden en deze aan den landmeter aanwijzen en bovendien de afwijkingen beneden de voorgeschreven tolerans blijven, zal de ter reinsafscheiding de kadastrale grens worden. Naar mijn meening zullen als gevolg van deze handelwijze de bouwers meer aandacht aan de geplaatste palen wijden dan tot heden geschiedt, omdat tegenwoordig of de controle geheel ont breekt (de meeste akteposten) of het resultaat van de controle veel al zonder mededeeling aan de belanghebbenden in het kadastrale archief wordt opgeborgen. IV. Aan het slot van mijn artikel is gezegd, dat een deskundig onderzoek op het terrein, vóór iedere overdracht, dus ook van geheele kadastrale perceelen, zeer gewenscht is. Een voorval uit mijn praktijk als hypotheekbewaarder kan dit goed illustreeren. A is eigenaar van een bouwterrein, dat B gaarne wil koopen. B laat het door een timmerman opmeten, die zegt, dat het 1190 m2 groot is. A en B gaan onderhandelen en tenslotte komt de koop tot stand tegen een prijs van 9 gulden per m2. B denkt 10710 te moeten betalen, maar op het kantoor van den notaris zegt A dat het perceel 1220 m2 groot is en toont het kadastrale extract, waar op deze oppervlakte is vermeld het was een geheel kadastraal per ceel). B zwicht voor dit ofïicieele stuk, waarna de koopprijs wordt vastgesteld op 10980. Op dit perceel worden 3 huizen gebouwd; bij de kadastrale toe passing daarvan wordt de grootte geredresseerd en teruggebracht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 78