148 eenigszins ten onrechte tot heden toe in de eerste plaats de aan dacht heeft gewijd aan de verteekening, die bij deze objectieven optreedt. Voor verschillende doeleinden is het echter niet alleen de grootte van de oppervlakte, die door deze opname bedekt wordt, maar in de eerste plaats het oplossend vermogen der beelden, dat de economie beheerscht. Dit oplossend vermogen wordt echter mede bepaald door den atmosferischen toestand en door de be weging van het vliegtuig. Van Italiaansche zijde werd door Majoor Santoni gepleit voor een verhooging van de gevoeligheid der emul sie. Pro/. Scandone (Italië) merkte op, dat, nu men op het oogen- blik met de uitwerkingsinstrumenten een nauwkeurigheid heeft be reikt, die grooter is dan die, welke door het oplossend vermogen van de emulsie wordt toegelaten, men door een mechanische inrich ting het effect van de beweging van het vliegtuig op de camera te niet zou moeten kunnen doen, teneinde zoodoende langere belich tingstijden en geringere opening van het diafragma te kunnen toe passen. Intusschen lijkt het schrijver zeer de vraag, of deze ge dachte voor verwezenlijking vatbaar is zonder trillingen in de ca mera teweeg te brengen, die op het oplossend vermogen op zijn minst zoo schadelijk werken als de beweging van het vliegtuig zelf. Uitvoerige discussies zijn ook gehouden over de filrnkrimp. De heer Reading bracht ter sprake dat men volgens ervaringen in de Vereenigde Staten na een kunstmatige veroudering van de film in een bijzondere kast gedurende den duur van een week de na het ontwikkelingsproces overblijvende deformaties tot een onbe- teekenend bedrag had teruggebracht. Men heeft aangenomen, dat dit verschil in krimp in verschillende richtingen op zijn hoogst 5 10000 zou bedragen. Ondergeteekende heeft niet aan deze dis cussies deel kunnen nemen, maar de ervaringen, welke in Neder land zijn gemaakt, zijn zeer veel slechter. De gedachtenwisseling over dit onderwerp schijnt volgens de rapporten, die ik hierover heb ontvangen, onbevredigend. Binnenkort hoop ik in Photograrn- metria op dit onderwerp terug te komen en resultaten van Neder- landsche onderzoekingen mede te deelen. Bijzondere aandacht is ook geschonken aan het gebruik van meervoudige camera's, waarvan er in de laatste vier jaren een aan tal zijn geconstrueerd met een brandpuntsafstand tot 21 cm toe. Majoor Santoni heeft een pleidooi gehouden voor het gebruik van een drievoudige camera en wel zoodanig, dat de twee met hellende

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 101