149 optische as loodrecht op de vliegrichting worden geplaatst. Van andere zijde werd opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid het zelfde resultaat te bereiken door b.v, de grootehoekcamera als z.g. slingercamera te gebruiken. Het verschil met de inrichting van Majoor Santoni is dan alleen, dat men bij deze laatste de constan ten van de uitwendige oriënteering voor de twee zijcamera's kan halen uit die van de verticale opname. Ook is aandacht gewijd aan het gebruik van besturingsinstru menten, die tot doel hebben nauwkeurige evenwijdige vliegstroo- ken te kunnen fotografeeren, in het bijzonder aan het zonnekompas, geconstrueerd door Eliel van de Firma Fairchild (U.S.A.), Helaas was een vruchtbare discussie hierover onmogelijk, omdat geen des kundigen op dit gebied aanwezig waren. De heer Reading heeft volstaan met de mededeeling van enkele ervaringen, die voor een gedeelte moeilijkheden waren. Deze liggen voor een groot gedeelte o.a. in het snelle verslijten van den gyroscoop, die in het begin slechts een levensduur van 30 uren had, doch waarvan men thans hoopt, dat deze tot 300 vlieguren is verhoogd. Bij goed functionnee- ren is de beteekenis van deze navigatieinstrumenten, dat zij de zekerheid van de navigatie belangrijk verhoogen en deze minder af hankelijk maken van capaciteit en oplettendheid van den piloot. Ook over speciale opnamevliegtuigen is gesproken en Mr. Abrams heeft een mededeeling gedaan over zijn z.g. Explorer-vlieg tuig. Tot eenigerlei conclusie in dit opzicht schijnt men niet te zijn gekomen. Van de zijde van Italië zijn in deze commissie een aantal voor drachten gehouden, die een overzicht geven van de opnameappa raten, welke in Italië gebruikt worden. Bijzondere aandacht ver diende de viervoudige camera, die in Abessinië is gebruikt en de koppelcamera Santoni model nr. 3, die bestemd is voor opnemin gen op groote schaal uit lage vlieghoogte. Bij deze camera is een mechanische verschuiving van het objectief gedurende de belich ting ontworpen, welke verschuiving door het mechanisme van den sluiter automatisch wordt bestuurd. Men stelt zich voor met deze inrichting de onscherpte van de opname tengevolge van de vlieg- snelheid aanmerkelijk te kunnen verminderen. Helaas kon men geen resultaten toonen, 2oodat achter de mededeeling van deze constructie nog plaats is voor een aantal vraagteekens. Vermeld moge nog worden een kaart van de Vereenigde Staten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 102