150 op welke men zoowel den tijd van den dag, die het meest bruik baar is, als ook de totale hoeveelheid dagen per jaar, die voor luchtopncming geschikt zijn, heeft afgebeeld. Bij het afsluiten van contracten voor luchtopnemingen schijnt deze statistiek van groote beteekenis te zijn. De vierde zitting van commissie 2 was gemeenschappelijk met die van commissie 4. Daarop heeft Majoor Santoni aan de hand van een gedetailleerde afbeelding een bespreking van zijn z.g. zon- neperiscoop gegeven, zooals deze in het bijzonder voor aerotrian- gulatie en voor de organisatie van opnemingen in ongecultiveerde gebieden in Italië gebruikt wordt. De derde commissie heeft zes zittingen gehouden. Het aantal voordrachten, dat voor commissie 3 was aangekondigd, was zeer gering, waarbij nog kwam, dat alle Fransche en bijna alle Ameri- kaansche mededeelingen uitgevallen zijn. Op de eerste zitting is door Ir. Scherpbier het algemeene gedeelte van het rapport der derde commissie voorgelezen, waarna de voorzitter bij gebrek aan andere sprekers voor die zitting, een mededeeling heeft gedaan over het optreden van systematische fouten bij radiaaltriangulatie en daarmee dit probleem onder de aandacht gebracht van de vak wereld. Ook de tweede zitting was geheel gewijd aan radiaaltrian gulatie. De heer Percy Tham heeft getoond, hoe deze triangulatie ten behoeve van de Zweedsche economische kaart wordt uitgevoerd langs grafischen weg en hoe de vereffening hiervan geschiedt. Dit laatste heeft mij als methode niet zeer bevredigd. Bij de algemeene discussie over radiaaltriangulatie heeft de heer Reading medege deeld. dat bij een grafische triangulatie van opnamen met de 9- lenscamera (f 210 mm, beeldformaat 900 X 900 mm) op schaal 1 30000 na vijf beelden een fout van 0,5 mm was verkregen. Het komt schrijver onwaarschijnlijk voor, dat men bij toepassing van deze methode met dit enorme beeldformaat in regelmatig bedrijf met dit bedrag als een gemiddelde fout zou mogen rekenen. De verdere discussie was gewijd aan de toepassing van de aero- triangulatie. Op de derde zitting, die in den aanvang gecombineerd was met die van de tweede commissie, heeft Majoor Santoni zeer uitvoerige mededeelingen gedaan over de Italiaansche methode met toepassing van zijn zonneperiscoop. Deze werkwijze, die zeker voor uitzichten biedt, is zoo belangrijk, dat het de moeite waard schijnt de lezers hierover afzonderlijk meer mede te deelen. Hetzelfde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 103