151 geldt voor de voordracht, welke Ir. Trombetti in de vierde en vijfde zitting heeft gehouden over de resultaten, welke men met deze me thode tot heden heeft verkregen. Weliswaar staat men nog slechts aan het begin en schijnt van resultaten in grooten stijl nog geen sprake te zijn, toch kan binnen afzienbaren tijd van deze zijde be langrijk werk worden verwacht. In de vijfde zitting heeft Ir. Trombetti zijn mededeelingen ge ëindigd en is hierover gediscussieerd. Door schrijver is daarna een voordracht begonnen over de resultaten en methoden der aerotrian- gulatie, zooals die in Delft worden verkregen en toegepast. Deze is in de zesde zitting geëindigd. Helaas was de tijd voor discussie hierover geheel onvoldoende. De derde commissie heeft den volgenden wensch door de alge- mcene vergadering aangenomen gezien: In den tijd voor het volgende congres moeten onderstaande vra gen zoo goed mogelijk worden bestudeerd: 1Vergelijking van nauwkeurigheid en economie van aerotrian- gulatie volgens de onderstaande methoden: a die, welke door Prof. dr. von Gntber aangegeven is, b de methode met oriënteering van de beelden langs analyti- schen weg met gebruikmaking van parallaxen op de wijze, zooals dat op het oogenblik van Angelsaksische zijde wordt voorgesteld, C de methode van Santoni onder gebruikmaking van den zon- neperiscoop; 2) de oorzaken van de systematische fouten bij aerotriangulatie van verschillend type en bij fototriangulatie; 3) de invloed van filmdeformatie en beeldkwaliteit op de nauwkeu righeid der triangulatie. Hiermee liggen dus ook de onderwerpen, welke op het volgende congres in deze commissie zullen worden behandeld, min of meer vast. Voor de vierde commissie was een zeer groot aantal voordrach ten aangekondigd. Meer dan de helft hiervan is echter om ver schillende redenen achterwege gebleven. Onder het hoofd „ont- schranking" heeft de heer Buchholtz een mededeeling gedaan over de samenstelling van een kadasterkaart van Letland op een schaal 1 5000, waarbij de ontschrankte beelden door calqueeren en over dracht van de calque door middel van grafietpapier op normaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 104