152 teekenpapier tot een kadasterkaart werden omgevormd, die aan de plaatselijk gestelde eischen voldeed. De heer Percy Tham heeft gesproken over de beteekenis van de hierboven genoemde econo mische kaart van Zweden die als fotokaart wordt gedrukt. Van alle voordrachten, die zijn aangekondigd over oriënteering van het ruimtemodel is er geen enkele gehouden. Onder dit hoofd kwam slechts één mededeeling van Poolsche zijde aan de orde over abso lute oriënteering van het ruimtemodel, die een methode opleverde zonder voordeelen tegenover de gebruikelijke. Onder het hoofd „beeldpaarmachines en hun constructieve grondslagen" werd in de eerste plaats gesproken door Ir, Berchtold, die een beschrijving gaf van de Wild-Autograaf A 5. Het kwam mij voor, dat deze mede deeling op zulk een congres niet thuis behoort, te meer, daar 95 van hetgeen medegedeeld is, door middel van het prospectus van Wild reeds over de geheele wereld bekend is gemaakt. Verder ont spon zich hier nog even een discussie tusschen Santoni en Berch told, waarbij eerstgenoemde den heer Berchtold uitgedaagd heeft om het wezenlijke verschil tusschen de Wild A 5 en het beginsel van de stereokartograaf Santoni model 3 aan te toonen. Inderdaad slaagde de heer Berchtold hierin slechts ten deele. Ondergetee- kende heeft getracht aan deze discussie een einde te krijgen door de opmerking, dat dergelijke vragen voor de gebruikers van de instrumenten slechts zeer matige beteekenis bezitten. Bovendien is het aantal beginselen, volgens welke men instrumenten kan con- strueeren, beperkt en zoo lang de verschillende landen niet bereid zijn elkanders resultaten te gebruiken, doch op eigen industrie zijn gesteld, zal men ook in verschillende landen hetzelfde beginsel zien gebruiken zonder dat het daarbij noodzakelijk is, dat er over deze gelijkenis wordt gediscussieerd op een wijze, zooals in de ver gadering een oogenblik geschiedde. Prof, dr. Zeiler heeft eenige mededeelingen gedaan over ervaringen met de nieuwe Wild-Auto graaf A 5, die in beginsel aantoonden, dat de nauwkeurigheid van de A 5 ongeveer gelijk is aan die, welke vroeger door hem is ver kregen met de autograaf A 2 en 4 die is gepubliceerd in Bildrnes- snng und Luftbildwesen. De middelbare fout in de gemeten rich ting, berekend uit aangemeten coördinaten bedroeg rond 72 cc. Helaas is niet geheel duidelijk geworden, welke afstanden hierbij zijn toegepast. Onder dit onderwerp moet ook een voordracht van Prof, Scandone gerangschikt worden over de vergelijking van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 105