153 toepassing van optische en mechanische projectie in de beeldpaar machines, waarbij in het bijzonder de stereoplanigraaf werd be sproken en vergeleken met de methode der mechanische projectie. Ook deze voordracht was van een stijl, die door mij niet zeer wordt bewonderd. Het was duidelijk, dat de spreker nog nooit door de twee oculairen van een stereoplanigraaf had gekeken. Daaraan was dan ook wel toe te schrijven, dat hij een aantal opmerkingen maakte, die niet geheel terzake dienende waren. In het algemeen kan men wel zeggen, dat ook nu weer gebleken is, dat met er kenning van de verdiensten, welke de industrie voor de bevordering van de fotogrammetrie heeft gehad, toch het doordringen van den invloed hiervan op de congressen belemmerend werkt. Krijgt men een voordracht van een constructeur zelve, dan weet men waar men aan toe is; bedenkelijker wordt de toestand meestal nog, indien wetenschappelijke personen, die op een of andere wijze als adviseur of anderszins aan de industrie zijn verbonden (zooals in het geval van Prof, Scandone) zich wagen aan een z.g. wetenschappelijke objectieve vergelijking van systemen. Onder het hoofd „uitgevoerde werken" heeft lr. Brucklacher een mededeeling gedaan over de uitwerking van opnamen van groo- tehoekcamera's. Voor het grootste gedeelte waren dit ervaringen, die reeds elders waren medegedeeld en dus ook overbodig. De heer Fttchs van Pbotogrammetn'e G. m. b. H. te München heeft een me dedeeling gedaan over de wijze van uitwerking van opnamen der panoramacamera. Hij heeft de aandacht gevestigd op een mogelijk heid tot uitwerking van deze opnamen in den multiplex en verder laten zien, dat men ook tot uitwerking kan komen ïn een instru ment. dat vrij veel gelijkt op de in Nederland bekende stereopan- tograaf. Van Italiaansche zijde is nog een mededeeling gedaan over de nauwkeurigheid, die men kon bereiken bij uitwerking in de ste- reokartograaf Santoni, en Ir. Belfiore heeft uitvoerig gesproken over de verkregen nauwkeurigheid en de voorgeschreven toleran tietabellen voor de Italiaansche kadastrale metingen. Ook hierop hopen wij afzonderlijk terug te komen. De overige commissievergaderingen hebben de Nederlandsche gedelegeerden niet kunnen bezoeken, omdat, zooals reeds boven is gezegd, de zittingen grootendeels met die van de eerste vier com missies zijn samengevallen. Een uitzondering hierop maakt de zevende commissie voor eco-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 106