155 men het topogonobjectief en de gevolgen van de grootehoekcamera van Zeiss buiten beschouwing laat. Dat moet eigenlijk, omdat deze camera weliswaar in 1934 in Parijs niet aan het publiek is getoond, doch wel op de tentoonstelling aanwezig was en aan een aantal belanghebbenden is gedemonstreerd, Wel is dus in dit opzicht het verschil met het openbare gedeelte van de tentoonstelling van Pa rijs aanwezig, en vertoont de doorwerking van het beginsel der grootehoekobjectieven een sterken invloed op de ontwikkeling van de luchtkaarteering, doch men kon dit niet meer als een verrassend element op de tentoonstelling beschouwen. Ongetwijfeld was de Italiaansche expositie voor velen onzer de belangwekkendste. De inzendingen van Officine Galileo te Florence en van Nistri te Rome waren gescheiden. Helaas was de nieuwe constructie van Nistriwelke ik in het verslag van 1934 in Parijs heb aangekondigd, de z.g. fotostereograaf ook thans nog slechts in één exemplaar aanwezig en wel in een afwerking, die den indruk maakte, dat dit instrument nog nimmer in bedrijf was. De construc teur schijnt dit apparaat ook uitsluitend bedoeld te hebben om te laten zien, dat hij behalve zijn bekende fotokartograaf, in welke het flikkerprocédé wordt toegepast, ook een apparaat met stereoscopi sche waarneming heeft kunnen construeeren, Zijn liefde schijnt ech ter zeer duidelijk uit te gaan naar instrumenten met waarneming vol gens de flikkermethode. Schrijver kan dit ook na nadere kennis making met laatstgenoemde instrumenten niet begrijpen. Bij Nistri was de fotokartograaf uitgestald, welke in Italië op zeer groote schaal wordt gebruikt voor kadastrale kaarteering. Verder ver toonde Nistri een soort multiplex, waarbij eveneens met de flikker methode wordt waargenomen. In de expositie van Officine Galileo werden de apparaten van Majoor Santoni gedemonstreerd. In de eerste plaats de stereokarto- graaf Santoni model 3, die volgens het beginsel der mechanische projectie werkt en die sinds 1934 niet belangrijk is gewijzigd. Tot heden heeft Santoni vastgehouden aan het gebruik van platenca- mera's. Ook de zonneperiscoop is gebruikt in combinatie met de automatische platencamera, welke als viervoudige camera is uitge rust. Tevens werd de drievoudige camera vertoond, waarmee San to ni van platen op films is overgegaan. Het is zeer de vraag, of met het oog op de triangulatie een oplossing met behoud van afbeelding op glasplaten voor de verticaal gerichte middelste camera, gecom-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 108