156 bineerd met filmcamera's voor de beide naar links en rechts zij waarts gerichte camera's, niet verkieselijker zou zijn geweest. De verticale opnamen worden dan uitgewerkt in de stereokartograaf model III en vormen de ruggegraat van het geheel; de beide zij- waartsche opnamen worden als vulstrooken in den stereosimplex uitgewerkt. Dit laatste instrument was zeer de aandacht waard. De stereo simplex berust op het beginsel van Deville en is bestemd voor kaarteeringen op kleine schaal, b.v. tusschen 25000 en 100000. Het groote voordeel in vergelijking tot den multiplex ligt in het waar nemingssysteem. De bezwaren van het quasi-anaglyphenprocédé, dat in den multiplex wordt toegepast, liggen in de nevenbeelden die onvermijdelijk zijn, in het lichtverlies en in het geringere onder scheidingsvermogen, dat juist in beelden van gecultiveerd gebied op kleine schaal zwaar weegt. In den stereosimplex van Santoni heeft men een normaal stereoscopisch beeld van uitstekende kwali teit. Dit instrument van beperkte capaciteit, dat in prijs ook belang rijk beneden de groote beeldpaarmachines ligt doch weer duurder is dan de multiplex, is een aanwinst voor de fotogrammetrie. Op het gebied van instrumenten vallen verder de inzendingen van Zeiss-Aecotopograph G.m.b.H. en van Wild te vermelden. Veel nieuws werd ook hier niet vertoond, als men tenminste de autograaf A 5 hiertoe niet rekent. Wel vertoonen beide firma's een vervolmaking van de instrumenten van het bestaande bouwpro gramma. Wild heeft eveneens een kaarteeringsapparaat voor werk op kleine schaal aangekondigd, doch heeft dit instrument nog niet op de tentoonstelling kunnen vertoonen. De uitgevoerde werken waren in ruime mate op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Zooals steeds met kaarten het geval is, is het den toeschouwer vrijwel onmogelijk de innerlijke waarde er van te taxeeren. De mededeeling bij een of andere gedrukte topografische kaart, dat deze langs fotogrammetrischen weg is vervaardigd, zegt, zonder nadere toelichting van de methode, die is toegepast, hoege naamd niets. Hier en daar was aan dit bezwaar tegemoetgekomen. Zoo werden door Zweden uitvoerig het resultaat en de wijze van samenstelling van de economische kaart aan de hand van voorbeel den gedemonsteerd. Van Nederlandsche zijde was een inzending aanwezig van den Topografische Dienst te 's-Gravenhage, van den Topografische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 109