158 men tot heden het werk voor Italië en voor de koloniën in één in stituut gecentraliseerd. Pas in dit jaar zullen in Addis-Abeba in een nieuw te scheppen instituut zes stereokartografen Santoni wor den opgesteld. De huidige centralisatie heeft er zeker toe bijge dragen dit Italiaansche instituut een zoo grootsche uitrusting te be zorgen als waarover het thans beschikt: 9 stereokartografen en een aantal exemplaren van den stereosimplex zijn opgesteld en regel matig in bedrijf. Met de aerotriangulatie wordt een aanvang ge maakt. Ongetwijfeld kan worden gezegd, dat dit Italiaansche in stituut één der belangwekkendste is die op fotogrammetrisch gebied op het oogenblik bestaan. Natuurlijk heeft helaas het geheel van de bewapeningsmaatregelen een grooten stimuleerenden invloed moe ten uitoefenen om het zoover te krijgen. Dit beseft men ook sterk bij het bezoek aan de Officine Galileo te Florence, welke instrumen tenfabriek met 2500 man uitsluitend aan instrumenten voor militaire doeleinden werkt. Het schijnt, dat basisafstandsmeters voor bezoe kers een onschuldig artikel vormen. Tenminste de ervaring, die wij in 1934 opdeden bij een bezoek in Parijs, werd thans in Florence herhaald: het eenige van de fabricage, dat ons werd getoond, was de vervaardiging van deze afstandsmeters. Voorts was speciaal de montage van de stereokartograaf Santoni model 3 wel een belang wekkend punt in het bezoek aan dit groote bedrijf. 4. Nabetrachting. Op de slotvergadering is door den huidigen president voorge steld schrijver dezes te benoemen voor de komende periode van vier jaren tot voorzitter van de Internationale Vereeniging voor Fotogrammetrie, en het komende congres in 1942 in Nederland te doen plaats vinden. Aan deze verkiezing zijn in de vergadering van de gedelegeerden en nog meer daar buiten, een aantal manoeuvres voorafgegaan, die ondergeteekende er toe hebben gebracht, tegen de oorspronkelijke bedoeling in, te zwichten voor den aandrang om het volgende congres in Nederland te organiseeren. De voortreffe lijke. organisatie, van het Internationaal Aardrijkskundig congres in Amsterdam heeft op verschillende bezoekers blijkbaar een zooda- nigen indruk gemaakt, dat men, in de hoop, dat ook de Vereeniging voor Fotogrammetrie in Nederland tot iets soortgelijks in staat zou zijn, er toe gekomen is, den bedoelden druk uit te oefenen, Min of meer overrompeld is tenslotte van Nederlandsche zijde een uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 111