163 vele moeilijkheden en een niet onbeteekenend aantal mislukkingen met zich mede. Schrijver kent dit uit eigen ervaring en, zooals ik ook tijdens het congres eens opgemerkt heb, ik heb een sterk wan trouwen tegen al die mededeelingen, waarin van deze moeilijkheden met geen enkel woord melding gemaakt wordt. Het kan dus zijn, dat deze strekking, die op zulk een congres ook altijd aanwezig is, mij min of meer parten gespeeld heeft en meer zelfverzekerdheid bij de beoefenaren van de fotogrammetrie doet vermoeden, dan er bij hen in de binnenkamer aanwezig is. Ik hoop van harte, dat dit laatste het geval is, want alleen dan zal in de komende periode met vrucht gewerkt kunnen worden en zal er op het volgende congres sprake kunnen zijn van een vooruitgang. Naast het werk van de groote diensten is er zeker plaats voor in- dividueele prestaties van enkelingen, die zich misschien iets meer om het prohleem en iets minder om de uitkomst behoeven te be kommeren, dan de in de fotogrammetrie op het oogenblik werkzame instituten. Photogrammetria. (Internationaal tijdschrift voor alle takken van de fotogrammetrie.) Rapport du cinquiême Congres de la Société Internationale de Photogram- métrie, tenu a Rome et a Florence du 29 septembre au 7 octobre 1938. Redacteur: Vermessungsingenieur Kurd Slawik VDI., Karlstrasse 14, Berlijn NW 7. Wetenschappelijke leider van de redactie: Prof. ir. W, Schermerhorn, Kanaal- weg 5. Delft. Photogrammetria is een nieuw tijdschrift, waarvan als proef aflevering 1 ver schenen is. De totstandkoming van deze periodiek is te danken aan het initiatief van Prof. ir. W. Schermerhorn. In een aanbevelend woord van Prof. Dr. E. Dolezal wordt aan dit initiatief hulde gebracht en de wensch uitgesproken, dat het nieuwe tijdschrift den volledigen steun van de nationale vereenigingen moge ondervinden. De initiatiefnemer is, zooals hij meedeelt in de inleiding van dit eerste nummer, tot zijn stap gekomen, omdat de bestaande internationale uitwisseling van resul taten door middel van het Internationaal Archief voor Fotogrammetrie, dat slechts verscheen naar aanleiding van een internationaal congres, niet meer aan de tegenwoordige behoeften voldoet. Een periodiek, die éénmaal in de 4 jaar verschijnt, is niet voldoende voor de zich ontwikkelende fotogrammetrie. De tegenwoordige toestand heeft ten gevolge, dat belangrijke bijdragen over een groot aantal verschillende tijdschriften verdeeld zijn. Dit voert tot een des organisatie, die zeer schadelijk is voor de verspreiding van de kennis op het ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 116