59 dialkomparator in den handel gebracht om in plaats van poolcoördinaten recht hoekige coördinaten te kunnen meten. 4. Nu volgen beschrijvingen van den zakstcreoscoop, Zeiss-stereoscoop, klapspiegelstereoscoop, stereocornparator en de stercoautograuf. De stereoauto graaf is het eerste automatische kaarteeringsapparaat en is nadien verbeterd. Kleine autograaf. Een nieuw apparaat, gebouwd naar het principe van de stereoautograaf. Het is een automatisch kaarteeringstoestel voor het uitwerken van terrestrische opnamen, die met de stereometrische dubbelcamera met vaste basis van dichtbij opgenomen zijn; dient ook voor expeditieopnamen. Dit appa raat is zeer geschikt voor politiedoeleinden en opnamen van beweeglijke objec ten (grootste afstand 40 a 50 m). Automatische univcrsecle kaarteeringsapparaten, voor samenstelling van kaar ten en plans, zoowel uit lucht- als uit terrestrische opnamen, ingericht voor het uitmeten van de 3 dimensies van het ruimtelijk model met uitkomsten die aan zeer hoogc eischen van nauwkeurigheid kunnen voldoen. Geen beperking voor wat betreft de richting van de camera-assen. Stereoplanigraaf (fig. 5). De voornaamste vertegenwoordiger van deze cate- Fig. 5. gorie en wel als kaarteeringsmachine met optische projectie en congruente stra lenbundels. Met telkens 2 in beelddragers geplaatste opnamen wordt een ruimte lijk model van het terrein tot stand gebracht doordat men de opnamen in de zelfde relatieve oriënteering brengt, die zij op het moment van de opneming hadden; men keert dus het afbeeldingsprocédé om. Ten behoeve van de abso-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 12