60 lute orienteering kan aan de beelddragers tezamen een gemeenschappelijke ver andering van de dwarshelling gegeven worden, terwijl men de beide beelddra gers tevens een geheel gelijke langshellingscorrectie kan toekennen. Het ruimte lijk model wordt met behulp van een ruimtelijk meetmerk afgetast; deze be wegingen van het meetmerk worden in horizontale projectie op een aange koppelde teekentafel automatisch opgeteekend. Hoogteverschillen zijn aan het instrument direct afleesbaar. Niet alleen de brandpuntsafstand, doch ook het formaat van de beide projectiecamera's (beelddragers) is in overeenstemming met de gebruikte opnamecamera. Opnamen uit 2- en 4-voudige camera's kun nen zonder fotografisch tusschenproces uitgewerkt worden. De stereoplanigraaf leent zich voor het aan elkaar oriënteeren van opvolgende beelden, tot het over bruggen van gebieden, waarin geen bekende punten liggen, netsverdichting enz. De stereoscopische waarneming vindt altijd plaats in kemvlakken, ook bij sterk convergente opnamen. Multiplex. ZA 44. Vollautomatisches Entzerrungsgerat SEG 1. Z A 46. Prof. H. Nakayama: Kurzbericht über die Anwendung der Luftaufnahme für forstliche Zweckc in Japan (Z. f. Weltforstwirtschaft) ZA 57. Dr. K. Schwidefsky: Fortschritte der Photogrammetrie in den letzten Jahren. ZA 58. Weitwinkel-Reihenmcsskammer (fig. 6). Met de grootehoek- camera is een nieuwe phase in de ontwikkeling van de fotogrammetrische op nemingsapparaten bereikt, die nieuwe mo gelijkheden in de luchtfotogrammetrie teweeg brengt en die in vergelijking met de tot nu toe gebruikte hulpmiddelen (meervoudige camera's, gekoppelde came ra's en veel lenzen came ra's) belangrijke voordeelen biedt. Als grootehoek-camera heeft de RMK P 10 dan ook voor nagenoeg alle in de praktijk voorko mende opgaven de meervoudige camera's voorbijgestreefd. Daarenboven levert zij opnamen, die voor onmiddellijke be werking in de gebruikelijke apparaten ge schikt zijn, dus zonder dat omvangrijke rekenarbeid of vervorming in een speci aal instrument als tusschenproces vooraf moet gaan. Dit succes werd mogelijk door aanwending van het nieuwe Zeiss- Topogon objectief, dat zeer lichtsterk (1:6,3) vrijwel verteekingsvrij is en met één opname een beeldhoek van 105« omvat. Daartegenover staan objectieven, als bijv. Zeiss-Orthometar met een beeldboek van ongeveer 70a. Voor op nemingen op groote en middelbare schalen, van 1 1000 tot ongeveer 1 25000, ook als zij aan hooge eischen van nauwkeurigheid moeten voldoen, heeft zich deze beeldhoek in de jarenlange praktijk als zeer gunstig bewezen, in beperkte mate echter naarmate de schaal kleiner dan middelbaar wordt. Voordeelen van den grooteren beeldhoek zijn o.a.: aantal opnamen kleiner, Fig. 6.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 13