63 objectief is van een diaphragma voorzien; hiermede openingen van 1 6,3, i 9 en 1 12,5 in te stellen, In de hoeken van de opnamen worden afgebeeld: de stand van een uurwerk, de stand van een libel, cameranummer, nummer van de opname en de brandpuntsafstand tot op 0,01 mm nauwkeurig. Voor aandrijving van het geheele mechanisme zijn verschillende mogelijkheden (electrisch, lucht druk, hand), RMK P 50/3030, Deze camera is geconstrueerd voor opnamen op zeer groote hoogten. ZA 63. Filmkassettc 13 X 18 cm. Nr. 1639. ZA 65. Luftbild und Luftbildmessung Nr. 10. A. Rief: Das Luftbild im Dienst der Forsteinrichtung (Taxation). Luchtopnamen voor het Beiersche Staatsboschbeheer, opgenomen van 1921 tot 1935, worden vermeld. Het doel van de eerste opnamen, in 1921, was om de gevolgen van een geweldige storm schade fotografisch vast te leggen. De opnamen in 1935 (ontschrankt op schaal 1 5000) betroffen een complex, dat reeds in 1925, op schaal 1 10000, was ge vlogen, De voordeden van deze nieuwe opnamen, de samenstelling van de kaarten en de bruikbaarheid voor de boschbouwkunde worden verder behandeld. Prof. Dr. Ing. R. Hugershoff: Das Luftbild im Forstwesen: Bilderkundung und Bildmessung. De schrijver heeft het over de stijgende belangstelling en over voordeden als: snelle opneming, documentaire vastlegging van den toe stand in zijn geheel op het moment van de opneming, de mogelijkheid opnemin gen periodiek te herhalen, de gelegenheid tot intensieve bestudeering van de stereoparen en tot nauwkeurig uitmeten in kaarteeringsapparaten. Dipl. Ing. j. Hoilraaier: Ueber die Durchführung und Ergebnisse photogrammctrischer Gelandeaufnahmen. Dipl. Ing. Guido Martin: Anaglyphen. Na een ge schiedkundige verhandeling en vermelding, dat het anaglyphenproces bij de luchtfotogrammetrie voor het eerst toepassing vond in 1915 (Dr. Gasser) komt de schrijver tot het gebruik daarvan bij den Aeroprojector Multiplex. J. N e u- bauer: Panchromatischer Fliegerfilm. Eenige mededeelingen over deze film, die de tot voor kort algemeen in gebruik zijnde orthochromatische platen en films heeft vervangen. ZA 70. G. Woltersdorf: Vort der Vogelschau zur modernen Luftkarte. ZA 71. Luftbild und Luftbildmessung Nr. 11. Bevat een publicatie van Gessner over de eerste stereoteekening (zh. 1600); een artikel van H. Rich ter over een vergelijking van plans verkregen door middel van luchtfotogram metrie met hermeten Kadaster; R. Burkhardt schrijft over de middelbare fout bij nauwkeurigheidsonderzoek van kaartwerken; tenslotte nog mededeelingen van resultaten van twee, in Bildmessung und Luftbildwesen 1933, Nr. 3 en 4, vermelde metingen (met tabellen). ZA 80. Filmentwicklungsgerat EGD 11 für Fliegerfilme bis 30 m Lange (14 32 cm breit). Voorts overdrukken uit tijdschriften, die reeds in de bibliotheek aanwezig zijn. Van Verkaufs-A.G. Heinrich Wild Heerbrugg (Zwitserland) Ph 11S d. Heusser; Bericht über die photogrammetrischen Gerate der Firma Wild in Heerbrugg für Tatbestandsaufnahrnen (Internationale Oeffent- liche Sicherheit 1936 Nr 7).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 16