65 meter, zijn als het ware in het camerahuis ingebouwd; de compacte vorm van het geheel zorgt voor een weinig kwetsbare en zeer stabiele ligging in het ophauggestel en vergt een minimum aan ruimte in het vliegtuig. Het camera objectief is een speciale constructie van Wild en geeft verteekeningsvrije beel den tot in de randen toe voldoende scherp. Brandpuntsafstand is 21 cm; licht sterkte f 4,5, verstelbaar met irisdiafragma tot f 6,3 en f9. Als sluiter een nieuw type centrale sluiter, belichtingstijden V75 sec, 1/iso sec en V200 sec. Het beeldformaat is 18 X 18 cm'-. De overlapping kan naar willekeur tusschen 0 en 70 het opnameinterval tusschen 5 en 60 sec ingesteld worden. Cameranum mer, brandpuntsafstand van het camera-objectief, opnamenummer, tijdstip van opneming (stand van een uurwerk), vlieghoogte, stand van dooslibel en camera- meetmerken worden alle automatisch bij elke opname op de film mee afgebeeld (hiervoor speciale objectieven en electrische lampjes; deze gloeien aan op het moment van de opneming). Foutieve manupulaties zijn door bijzondere zcker- heidsconstructies onmogelijk. Er bestaat automatisch contact tusschen navigator en vliegenier (van 3 seconden vóór iedere opneming tot de opneming zelf gloeien signaallampjes aan). Voorzien is in een eventueele aansluiting van een statoscoop met automatische registreering. De filmcassette kan 35 meter film van 19 cm breedte bevatten, de voorraad is voldoende voor ongeveer 160 op namen. Ph 123 d, Photogrammetrische Instrumente. A. Voor terrestriscbe fotogrammetrie. a. Fototheodoliet Wild. F.en combinatie van theodoliet en camera, die op nemingen onder iederen willekeurigen hoek ten opzichte van de basis toelaat. De instelling met den theodoliet is afleesbaar tot op 1". Het opnameformaat is 10 X 15 cm2, brandpuntsafstand van het Wildobjectief is 16,5 cm. De camera kan om een horizontale as gekipt worden, waardoor de optische as de standen 129, 4- 6fl, 09, 6a, 129, 189, 24si kan innemen. Het apparaat dient zoowel voor glas- als voor filmnegatieven. b. Panoramacamera. Hoofdzakelijk bestemd voor militaire doeleinden; de camera komt in bouw overeen met de camera van den fototheodoliet, doch met een objectief van 24 cm brandpuntsafstand. Het negatief wordt bij de opneming niet tegen een inleg raam, maar tegen een z.g, Gitterplatte aangedrukt, waarvan de lijnen dus meegefotografeerd worden. Het bovenste gedeelte van den drie poot. waarop de camera geplaatst wordt, kan in 5 verschillende standen ver steld worden, waardoor men op eenvoudige wijze de opnamen zijdelings aan elkaar kan voegen om panoramaopnamen te verkrijgen. De camera is naar boven en naar beneden kipbaar; in deze standen moeten andere „Gitterplatten" ingelegd worden (voor aflezen van de juiste hoeken). Het apparaat wordt veel gebruikt voor infrarood-opnamen, waarvoor dan een speciaal filter geleverd wordt. c. Stereometercamera. Het nieuwste apparaat voor fotogrammetriscbe op nemingen van nabij (situatie-opnamen). De bediening is zóó eenvoudig, dat ze niet meer kennis vordert dan voor het werken met een gewoon fototoestel. De stereometercamera bestaat uit een buis (basis) met aan elk uiteinde een camera. De assen van de camera's zijn parallel en loodrecht op de basis. De camera's zijn kipbaar. Het geheel wordt op een verstelbaar statief geplaatst. Met één opneming wordt een stereopaar verkregen. De beide negatieven, gelegd in het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 18