70 van het instrument is daardoor zeer overzichtelijk en gemakkelijk voor het ver krijgen van een juist begrip van den gang van de werkzaamheden. Elke beeld drager is om 3 onderling loodrechte assen draaibaar. Voor de absolute oriën teering kunnen de beide beelddragers gezamenlijk weer om 3 assen gedraaid worden, waardoor storing in reeds tot stand gebrachte onderlinge oriënteering voorkomen wordt. Het aan elkaar oriënteeren van opeenvolgende beelden is op gemakkelijke wijze met groote nauwkeurigheid uitvoerbaar. De opnamen mogen met iedere willekeurige meetcamera gemaakt zijn, mits de brandpuntsafstand van het opname-objectief ligt binnen de grenzen 9,8 en 21,5 cm en het beeldformaat 18X18 cm2 niet te boven gaat. Verwisseling van objectieven is niet noodig; van buiten het apparaat uit is de gewenschte beeldafstand van 9,8 tot 21,5 cm in te stellen. Vooral van belang in geval van opneming met een grootejroek- camera is, dat bij dit nieuwe systeem de negatieven steeds frontaal worden waar genomen, zoodat door het waarnemingssysteem geen vermindering van beeld kwaliteit naar den rand toe kan optreden- Bovendien kan een eventueele ver- teekening van een opname-objectief met behulp van een speciaal gevormde glasplaat, die op de film gelegd wordt, op eenvoudige wijze te niet gedaan wor den. Zulke glasplaten kunnen goedkooper aangeschaft worden dan diverse ob jectieven en zijn bovendien slechts dan noodig wanneer het objectief van de opnamecamera voor verteekening onvoldoende gecorrigeerd is. De redenen, waarom de nieuwe Wild autograaf A 5 is gebouwd, zijn:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 23