73 van grootheden behandeld: a. de middelbare fouten in de 5 bovengenoemde grootheden; b. de na het oriënteeren nog overblijvende coördinaten- en verticale parallaxen; c. de middelbare fout in die coördinaat van het ruimtemodel, die het slechtst te bepalen is. Schrijver komt tot de conclusie, dat de overblijvende verticale parallaxen en voor alles de middelbare fout in de coördinaten een goede en aanschouwelijke maatstaf voor de nauwkeurigheid zijn. Het voorbeeld behandelt de oriënteering van opnamen, die met een 21 cm camera, beeldformaat 18 X 18 cm2 onder een helling van 20° met den horizon gemaakt zijn. Aan de hand van de verkregen resultaten trekt schrijver de conclusie, dat een groot deel van de systematische fouten door het aansluiten op de paspunten geëlimineerd wordt. M. T, Deutsche Gesellschaft fiir Photogrammetrie, Sebastian Pinster- walder zum 75. Geburtstage. Eine Auswahl aus des jubilars Schriften zur Entwicklung der Photogrammetrie und damit zusam- menhangender Fragen der Geodasie. 208 blz,, 18 X 25 cm2. RM 6.—, Verlag Herbert Wichmann Berlin, 1937.1) Prof. Dr. O. von Gruber schreef het inleidende artikel van deze door de „Deutsche Gesellschaft für Photogrammetrie" uitgegeven jubileumuitgave. Meestal moet men gelegenheidsuitgaven met eenige reserve tegemoettreden en de beteekenis er van beoordeelen met een ietwat milde en toegeeflijke geestes houding: men moet nl. ook de goede bedoelingen weten te waardeer en. Dit is gelukkig niet noodig bij dit werk. Men heeft hier een geval waarbij ,,de eene hand de andere wascht". Als daad ter erkenning van de verdiensten van een wetenschappelijk werker is het doen verschijnen van een verzameling van zijn geschriften zeer te prijzen, maar in dit geval zijn de belangstellenden in de theo retische grondslagen van de fotogramme trie met deze uitgave ook zeer gediend. Veel van wat door Finsterwalder is geschreven is van werkelijk fun- damenteele beteekenis. Gemakkelijk toegankelijk waren zijn publicaties echter niet. Nu is dit anders geworden en kan ook de tegenwoordige generatie haar voordeel doen met het werk van den jubilaris. Wij laten hier den inhoud volgen en bevelen het boek met warmte aan bij de Nederlandsche beoefenaren van de Fotogrammetrie. S. Finsterwalders Anteii an der Entwicklung der Photogrammetrie, von O. v. Gruber. Die geomctrischen Grundlagen der Photogrammetrie. Ueber die Konstruktion von Höhenkarten aus Ballonaufnahmen. Eine Grundaufgabe der Photogrammetrie und ihre Anwendung auf Ballon aufnahmen. Das Riickwartseinschneiden im Raum. Eine neue Lösung der Grundaufgabe der Luftphotogrammetrie. Opgenomen in de bibliotheek van de Vereen, v. K. en L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 26