81 Berichten. Puntsbepaling door middel van fotogrammetrie, Leringen van de Nederlandsche Vereeniging voor Fotogrammetrie. De heer O. Jonas, landmeter van het Kadaster te Arnhem, gaf op 23 Novem ber 1937 te Utrecht een beschouwing over de mogelijkheid van luchtfotogram- metrie in verband met ruilverkaveling. De heeren Prof. ir. W. Schermerhom, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, J. Wolthuis, landmeet kundig ambtenaar van den Meetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat te Delft en IP A. Brouwer, hoofd van den landmeetkundigen dienst van de Gemeente Rotterdam, hielden op 3 Februari 1938 voordrachten over de theorie en de praktische resultaten van de luchttriangulatie. Praktische cursus in Folugrammetrie Van 31 October tot 26 November 1938 zal aan de fabrieken van de Verkaufs-A. G. Heinrich Wild te Hcerbrugg (Zwitserland) een praktische cursus in de Fotogram me trie worden gehouden, waartoe men zich tot 1 September 1938 kan aanmelden. Programma en verdere inlichtingen verstrekken bovengenoemde firma en de N.V. Wed. J Ahrend 6 Zoon te Amsterdam. F. H. Pro/, ir. W, Schermerhor n, hoogleeraar aart de Technische Hoogeschool te Delft: HOOFDSTUK I. Inleiding. Zonder overdrijving kan men dit het belangrijkste van de slechts gedeeltelijk opgeloste vraagstukken uit de luchtkaarteering noemen. Weliswaar laat ook de methode van kaarteering van den beeld inhoud op grond van gegeven paspunten nog ruimte voor nieuwe oplossingen en andere methoden, doch de invloed van die wijzi gingen op de practische toepassingsmogelijkheden van de lucht kaarteering is zeker geringer dan die van een geslaagde methode voor de puntsbepaling met behulp van luchtopnamen. Denk daartoe slechts aan de mogelijkheden, welke de luchtkaarteering in onge cultiveerde streken heeft gekregen vooral op grond van de draag lijke resultaten van de puntsbepaling door z.g. radiaaltriangulatie of ruimtelijke triangulatie. Het kan daarom nuttig zijn den Stand van dit vraagstuk aan een nader onderzoek te onderwerpen. Tot dit doel zal in deze verhandeling worden gegeven: a. een analyse van het vraagstuk en een onderscheiding van de methoden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 34