82 b. een beschouwing over de fouten en hun eventueele voortplan ting, c. een mededeeling over de werkwijzen voor elk der methoden, zooals die tot heden aan de hand van de ervaring in Delft door de samenwerking van vele personen zijn ontwikkeld. Bij deze behandeling zal de aanwezige literatuur mede in be schouwing en gedeeltelijk als uitgangspunt voor de verdere bestu deering worden genomen. In het bijzonder geldt dit voor het artikel Beitrag zu Theorie iind Praxis von Aeropolygonientng nnd Aeronivellement van Prof. Dr. von Gruber (Bildmessung und Luftbildwesen 1935). Ten einde aan de slechts gedeeltelijk ingewijde Nederlandsche lezers tevens een nog niet in de Nederlandsche taal verschenen al- genieene inleiding op dit thema te kunnen aanbieden, zal in Hoofd stuk II het onderwerp van zijn grondslag af worden behandeld langs de lijnen, uitgestippeld in het genoemde artikel van Von Gruber. HOOFDSTUK II. Methoden van puntshepaling Men kan in eersten aanleg twee methoden onderscheiden: I. Bepaling van de coördinaten van een grooter aantal punten per beeld of per beeldpaar op grond van ten minste het noodzake lijk aantal gegeven terrestrische punten in diezelfde eenheid. II. Bepaling van de coördinaten van punten in alle op elkaar volgende beelden of beeldparen van een vliegstrook op grond van een hoeveelheid gegeven punten, die per vliegstrook ten minste zoo groot moet zijn als bij de onder I genoemde methode per beeldpaar noodzakelijk is. De eerste manier kan in de enkele beelden worden toegepast door ontschranking en die der punttransformatie worden ge noemd. Men zal dan de nieuwe punten met de gebruikte pas- punten in de ontschrankte diapositieven b.v. in een soort stereo- comparator opmeten en aan de hand van de paspuntscoördinaten de opgemeten coördinaten transformeeren in het stelsel, waarin de paspunten zijn berekend. Deze methode van puntsbepaling wordt blijkbaar bedoeld in de 1ste alinea op bl. 9 van het Jaarverslag over 1936 van den Topografische Dienst te 's-Gravenhage als variant op de door mij in 1935 aan genoemden Dienst voorgestelde methode

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 35