83 van netsverdichting. Dit voorstel behelsde n.l. het gebruik van de dubbelbeeldmethode voor puntsbepabng in speciale triangulatieop namen 1 40000, gelijktijdig te fotografeeren met de noodzakelijke opnamen op 1 20000 door de plaatsing van 2 verschillende came ra's in hetzelfde vliegtuig. In ieder georiënteerd beeldpaar op de schaal 1 40000 zou men dan in een dubbelbeeldmachine zooveel punten kunnen aanmeten als noodig is voor de verwerking van de opnamen 1 :20000. Men moet daartoe na oriënteering van de beel den 1 40000 in de dubbelbeeldmachine de machinecoördinaten af lezen van een aantal per beeldpaar gegeven punten en van de nieuw te bepalen punten. Door transformatie van de machinecoör dinaten op het stelsel van de gegeven paspunten, zijn dan ook de nieuwe punten bepaald, In beginsel is deze 2de oplossing der netsverdichting een ruimte lijke voorwaartsche insnijding na een ruimtelijke dubbelpuntsbe paling en tegenover de punttransformatie zou ik deze die der punt- insnijding willen noemen. In deze verhandeling zal verder aan deze beide methoden van type f geen aandacht meer geschonken worden, omdat deze met het oog op de groote belangen, die er mee gemoeid zijn (topogra fische kaart, ruilverkaveling e. d.) een bijzondere behandeling rechtvaardigen, De onder II genoemde methode, bij welke men niet in elk beeld paar het voor de kaarteering noodzakelijk aantal terrestrische pun ten heeft, zal verder uitsluitend worden behandeld, Von Gr u her noemt de fotogrammetrische puntsbepaling aan de hand van fig. 1 een veelhoeksmeting met indirecte bepaling van de lengten der zijden 0/._20r_ v Of _,Oi-f O Ol 1 enz. floewel naar de geodetische criteria niet alle typen van meting het zuiverst als zoodanig kunnen worden gekenschetst, is deze wijze van beschouwing toch eenvoudig en productief, en ongevaarlijk, mits men zich bij de bestudeering van de foutenvoortplanting re kenschap geeft van de wijze van bepaling van de hrekingshoeken en zijden. Uit fig, 1 blijkt, dat men bij meting van de in de veelhoekspunten aangegeven hoeken, uitgaande van één zijde a of B. door voortge zette toepassing van den sinusregel alle zijden a en kan berekenen:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 36