113 gende nauwkeuriger kennis van de ligging van het focaalpunt de fototriangulatie belangrijk zal verbeteren in het geval van vlak land en de nauwkeurigheid van de eigenlijke meting beter tot haar recht zal doen komen. Vergelijkt men n.l. de gemakkelijk te verkrijgen middelbare fout in de meting van rpt van 0C,7 met de waarden van A <p uit de figuren 10 en 11, dan is het duidelijk, dat men de verbetering van de fototriangulatie niet meer heeft te zoeken in de waarnemingsnauwkeurigheid van de gebruikte instrumenten. Wordt vervolgd.) R. Hugershof f, Dresden Inleiding tot de luchtfotogrammetrie. Daar kaarten en plans in zekeren zin den grondslag vormen voor menigen ingenieursarbeid, zullen de uitvoerders van deze werk zaamheden niet onverschillig mogen staan tegenover de wetenschap, hoe deze kaartwerken tot stand komen. Zijn de ter beschikking staande kaartgegevens voor hen niet voldoende, dan is het ge- wenscht, dat zij bij de herkaarteering ten minste van advies kunnen dienen. Het is dus vanzelfsprekend, dat zij niet slechts de gebrui kelijke meetmethoden moeten kennen, maar ook over de nieuwste en beproefde opnemingsmethode de luchtfotogrammetrie, zóó goed onderlegd moeten zijn, dat zij een oordeel kunnen vormen over de- doelmatigheid en eventueele noodzakelijkheid luchtopnamen in te schakelen voor de uitvoering van het werkplan. De luchtfoto dient in de eerste plaats voor het opsporen van ver anderingen in het terrein, die in de kaart nog niet zijn aangebracht. Het gereproduceerde kaartfragment (fig. 2} uit een modern „Mess- tischblatt" (m.b.v. het planchet vervaardigde kaart) en de bijbe- hoorende luchtfoto (fig. 3), doen bij vergelijking dadelijk zien, dat in de kaart een geheele nederzetting ontbreekt. Dusdanig gewicht in de schaal leggende kaartgebreken zijn niet alleen in intensief be woonde gebieden te verwachten, maar bijv, ook in beboschte stre- (Vrije vertaling van bet artikel Einfiihmng in die Luftbildmessung von R. Hiigershofl in Bildmessung und Luftbildwesen, Jahrgang 1936 Nr. 4, door J. H. Bramlage, chef afdeeling triangulatie Topografische Dienst, 's-Gravenhage.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 66