142 thoden, die voor andere doeleinden natuurlijk wel van nut kun nen zijn. Daar de schaal van kaarten van koloniale gebieden gewoonlijk kleiner zijn mag dan van het eigen land, mogen de schalen van de luchtopnamen in de koloniën ook kleiner zijn. Dus kan de vlieg hoogte vergroot worden en daarmee kwadratisch aangroeiend ook grootere terreinaanwinst per beeldpaar verkregen worden. Dat heeft economische en vliegtechnische voordeden, die men nog ver- hoogen kan door den beeldhoek van de camera, die bij de normale uitvoering (blz. 117) 45° bedraagt, aanzienlijk te vergrooten. Na jarenlangen ingespannen arbeid is dat pas den laatsten tijd uitvoer baar geworden; de firma Carl Zeiss levert thans een opname objectief, de Topogon, dat bij groote openingsverhouding en een brandpuntsafstand van 10 cm een beeld van 18 X 18 cm onberispe lijk uitteekent, dus een beeldhoek van ongeveer 90° vertoont. De met dit objectief uitgeruste ,,Weitwinkel-Messreihenbildner" (fig. 29) hebben de, tot nu toe voor dit doel gebruikte meervoudige ca mera's stijve vereeniging van 8. 9, zelfs 12 enkelvoudige came ra's verdrongen. De nieuwe camera munt uit door gemakkelijke bediening en toch voldoend grooten beeldafstand, door eenvoudig heid en degelijkheid en de gemaakte opnamen kunnen onmiddellijk zoowel in de Aeromultiplex als in de stereoplanigraaf verwerkt worden, zonder dat tevoren zooals bij de meervoudige came ra's optische vervorming van de opname noodzakelijk is. Deze beknopte behandeling van dit nu reeds zeer omvangrijke, speciale en interessante gebied moet noodzakelijkerwijze onvolledig zijn. Maar zij heeft dan reeds aan het doel beantwoord, indien zij in technische kringen het juiste inzicht voor de nieuwe methode heeft gebracht, voor een methode, die, door de bereikbare tijdsbe sparing, nauwkeurigheid en homogeniteit van de resultaten, door de zuivere weergave van het terrein en tenslotte door de mogelijk heid ook ontoegankelijke gebieden te kunnen kaarteeren, de aan gewezen werkwijze zijn moet voor het oplossen van de groote op gaven, die in den tegenwoordigen tijd aan de landmeetkunde ge steld worden. Introduction duns aérophotogrammétrie. Article de la revue Bildmessung und Luftbildwesen, traduit en néerlandais par M. J.-H. Bramlage.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 95